Kabuk ve zuruf ekstraktlarının kontrplak üretiminde dolgu maddesi olarak değerlendirilmesi
Utilization of bark and husk extracts as filling in the production of plywood
- Tez No: 553553
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın genel bilgiler kısmında; kontrplak üretimi, kontrplak üretiminde kullanılan yapıştırıcılar, ağaç kabuğu, tanenler, formaldehit emisyonu ve yapışma teorileri anlatılmıştır. Laboratuvar ortamında 18 farklı tipte üretilen kontrplakların; eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü testleri TS EN 310, çekme-makaslama direnci testleri TS EN 314-1, formaldehit emisyonu testleri EN 717-3 standardına göre yapılmıştır. Sarıçam ve Ladin kaplamalar kullanılarak üretilen kontrplaklarda tutkal olarak üre formaldehit kullanılmıştır. Üre formaldehit tutkalına sahil çamı, karaağaç kabuğundan ve fındık zurufundan sıcak su ekstraksiyonu sonucu elde edilen ekstraktların dışında ticari bir firmadan temin edilen meşe palamudu taneni dolgu maddesi olarak ilave edilmiştir. Üre formaldehit tutkalının %5'i ve %2.5'i oranında ilave edilen dolgu maddelerinden sahil çamı kabuğu ekstraktı, fındık zurufu ekstraktı ve karaağaç kabuğu ekstraktı kontrplaklarda formaldehit emisyonunu azaltarak mekanik değerlerde standardı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the general information part of this study; plywood production, adhesives used in plywood production, bark, tannins, formaldehyde emission and adhesion theories are described. Plywood produced in 18 different types in laboratory environment; Bending resistance and flexural modulus tests TS EN 310, tensile-shear resistance tests TS EN 314-1, formaldehyde emission tests were performed according to the standards specified in EN 717-3. Urea formaldehyde was used as adhesive in plywood produced using Scotch pine and spruce veneers. In addition the extracts obtained from hot water extraction of urea formaldehyde adhesive from maritime pine, elm bark and hazelnut husk, acorns obtained from a commercial company were added as tannin filler. 5% and 2.5% of the urea formaldehyde adhesive from the fillers of maritime pine bark extract, hazelnut husk extract and elm bark extract of Scotch pine and spruce plywood by reducing the formaldehyde emission has provided the standard in mechanical strength.