Türkiye'ye sığınan Irak Türkmenlerinin sosyal hayata uyumlarının incelenmesi
Research on the social adaptation of Iraqi refugees in Turkey
  1. Tez No: 553580
  2. Yazar: NECMETTİN BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'ye sığınmış Irak Türkmenlerinin sosyal hayata uyumlarının ne durumda olduğu araştırılmıştır. Nitel boyutun çalışma grubu 15 kadın, 15 erkek 30 kişiden oluşmaktadır. Nicel boyutun çalışma grubu 122 kadın, 121 erkek 243 kişiden oluşmaktadır. Bu araştırmada karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi olarak olgubilim (fenomenoloji) ve nicel araştırma yöntemi olarak tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada, araştırmaya katılanların sosyal hayata uyumlarının incelenebilmesi için, araştırmacı tarafından geliştirilen anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Anketin birinci bölümü ankete katılanların sosyo-demografik özelliklerinin tespitini yapacak 12 sorudan ve ikinci bölümü ise ankete katılanların uyum (entegrasyon) sürecini tespit edecek 41 sorudan oluşmuştur. Anketin ikinci bölümü; yapısal uyum, etkileşime dayalı uyum, kültürel uyum ve özdeşime dayalı uyum süreçlerini gösteren 4 ana gruptan oluşmuştur. Nitel ve nicel bulgulardan elde edilen sonuca göre araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun, bazı yönlerden eksikliklerle karşılaşmalarına rağmen, uyum (entegrasyon) süreçleri göz önünde bulundurulduğunda, sosyal hayata uyum sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the actual condition of the social integration of Iraqi Turkmen into Turkey has been investigated. Qualitative dimension of the working group consists of 30 people, 15 women and 15 men. Quantitative size of the study group consists of 243 people, 122 women and 121 men. In this research, parallel convergent pattern of mixed methods design has been used. Phenomenological model as qualitative method and general survey model quantitative method were used in the study. In the study, to examine the social integration of those surveyed, surveys and semi-structured interview form developed by the researchers were used. In the first part of the survey questionnaire, which aims to determine socio-demographic characteristics of the participants, 12 questions and in the second part of the questionnaire, which aims to identify the integration process of the participants, 41 questions were asked. The second part of the survey consists of 4 main groups that show the adaptation processes based on structural adjustment, interactional adaptation, cultural cohesion and identification. According to the results obtained from the qualitative and quantitative findings, it was determined that the majority of the respondents, despite the deficiencies encountered in some aspects, were in compliance with the social life when the integration processes were taken into consideration