Marka hakkına tecavüz suçları
Criminal trademark infringements
  1. Tez No: 553579
  2. Yazar: ASLIHAN KART
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER KETİZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Standartlaştırılmış öznelerden oluşan ve tüketim toplumu tarafından oluşturulan piyasa, bu standartlaştırılmış özneleri sembolize ettiği kabul edilen marka işaretlerinin tanınması ve bu markaların ulusal ve uluslararası düzenlemelerle korunması temelinde teşekkül etmiştir. Günümüz piyasasında, markalar, temsil ettikleri ürünlerin önüne geçerek ayrıca metalaştırılmış ve hatta markanın üründen daha değerli olduğu bir sistem ortaya çıkmıştır. Doktrinde, iktisadi rekabetin entelektüel emekle ilgili yasal kurallara yol açan ekonomik ve sosyal sebep ve koşullardan biri olduğuna dair bir kabul görülmektedir. Serbest piyasa ekonomisi her dönemde kendi hukukunu yaratmakta olup bugün kabul edilen ekonomik sistem ve kamu düzeni anlayışı bağlamında, devletin görevlerinden biri de ekonomik düzeni, tehdit ve ihlallerden korumaktır. Ancak (özel) idari kolluk müdahaleleri düzeni korumak için yeterli değildir; medeni ve ceza hukuku kurallarına da ihtiyaç vardır. Marka ve patent, entelektüel sermaye ve bilgi ekonomisinin önemli bir göstergesi haline geldiğinde, marka değeri, şirketlerin değerini belirlemede ana etkenlerden biri haline gelmiş, değerleme etkisi sadece şirket üzerinde değil piyasada da kendini göstermektedir. Ticari markanın gücü daha önemli hale geldiğinde, yatırım ilişkileri üzerinde doğrudan bir etki ortaya çıkmaya başlamış; uluslararası düzeyde sistemi kontrol altında tutmak için, sözleşmeler süreci yürürlüğe girmiş; ulusal sınırlar dahilinde ise bilhassa ceza hukukuyla korunma yolları geliştirilmiştir. Öte yandan, bu fiillerin cezalandırılması tüketicilerin korunması, halk sağlığı ve vergi kayıplarının önlenmesi gibi başka nedenleri içermektedir. Ancak, bu v nedenler asıl hedefin sermaye ve piyasanın ceza hukuku ile korunması olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Türk hukukunda 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte, fikri mülkiyet alanında uzun yıllar süren kanun hükmünde kararnameler dönemi sona ermiş, ceza hukuku düzenlemeleri de en nihayetinde kanunilik ilkesine uygun surette bir temele kavuşmuştur. Tez çalışmasında, mezkûr Kanun'da marka hakkına ilişkin suç ve ceza hükümleri suçun unsurları ve yargılama usulü açısından incelenmiş, öncesinde ise marka hukuku ile ilgili temel kavramlara, ekonomik yönüyle ilgili açıklamalara ve yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Marka, iktibas, iltibas, tasarruf, marka işaretini kaldırma, tecavüz, devir, lisans, rehin, sözleşme, cezai koruma.
Özet (Çeviri)
The market of standardized subjects for the consumption society, has resulted in the recognition of the marks symbolizing these standardized subjects and the protection scope by national and international regulations. In today's market, marks are also commodified. This creates a system where the mark is even more valuable than the product. The free market economy creates its own law in each period. In the context of the economic system and public order acknowledged today, one of the duties of the state is to protect the economic order from threats and infringements. But the administrative law enforcement interventions are not sufficient; there is also need to civil and criminal law rules. With trademark and patent becoming an important indicator of intellectual capital and knowledge economy, trademark value has become one of the main factors in determining the value of companies. With the strength of the trademark becoming more important, a direct impact on investment relations began to take place. In order to keep the international system under control, the contracts process has put in place and the ways of protection by criminal law were raised. The punishment of these acts has other reasons such as the protection of consumers, public health and prevention of tax losses. However, these reasons don't change the fact that the real target is the protection of capital and market. In Turkey, with the Industrial Property Law No. 6769, the period of decree law has come to an end and the criminal law regulations have finally achieved a basis for the principle of legality. vii In the thesis, the criminal provisions for the right of trademark shall be examined in terms of the elements of the crime and the procedure of criminal trial, but before, the basic concepts related to the trademark law and economic aspects are explained. Keywords Trademark, quotation, ambiguity, transaction, remove the brand mark without authorization, infringement, transfer, license, pledge, contract, penal terms.