Miyom uterili hastalarda bazı oksidan ve anti-oksidan maddelerin düzeyi
Level of certain oxidans and antioxidans in patients with uterine myoma
- Tez No: 553656
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ARIBAL AYRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyopatoloji, Physiopathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Oksidatif stres birçok hastalıkta izlendiği gibi miyom etiyopatogenezinde ve fizyopatolojisinde de sorumlu olarak değerlendirilmektedir. Siklik menstrüel hipoksi ve iskemi her ay miyometrial hücrelerde proliferasyon ve diferansiasyonu artırmaktadır. Böylece miyometrial hiperplazi gelişmekte, devam eden hipoksi etkisi ve diğer faktörlerin (genetik, gonadal steroidler, anjiogenik büyüme faktörleri) etkisiyle de proliferasyon ve anjiogenez gerçekleşmektedir. Oksidatif stres ve hipoksiye maruz kaldıktan hemen sonra reaktif oksijen türleri üretimi gerçekleşmektedir. Böylece artan sitokinler ve büyüme faktörleri, anjiogenez, proliferasyon ve apopitoz gecikmesi aylar, yıllar boyunca devam edebilmektedir. Reaktif oksijen türlerinin zararlı etkilerine karşı organizmayı korumak için devreye enzimatik ya da enzimatik olmayan antioksidan mekanizmalar girmektedir. Miyometrial hipoksi ve iskeminin moleküler etkilerinden korunmaya çalışılmaktadır. Bu süreç boyunca da her zaman korunma gerçekleşememekte, belli oranlarda miyom gelişimi izlenebilmektedir. Bu bilgiler ışığında mevcut çalışmada miyomlu bireylerde kontrol grubuna göre bazı oksidan ve antioksidan parametrelerin değişip değişmediğini ortaya koymak amaçlandı. Çalışma Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji polikliniğinde yapıldı. Çalışmaya katılmak isteyen gönüllülerden miyomu olanlar çalışma grubu, sağlıklı olanlar kontrol grubu olarak belirlendi. Polikliniğe başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden sağlıklı olan bireyler kontrol grubunu, miyomu bulunanlar ise miyom grubunu oluşturdu. Miyom grubu 32 ve kontrol grubu da 32 olmak üzere toplam 64 birey çalışmaya dahil edildi. Her iki grupta da oksidatif stres parametreleri araştırıldı. Bazı oksidan ve antioksidan parametrelerin düzeyinde değişiklik izlendi. Miyomlu bireylerde antioksidan parametreler olan nativ tiyol, disülfid ve total tiyol düzeylerinde anlamlı azalma tespit edildi. Katalaz, seruloplazmin ve miyeloperoksidaz düzeylerinde değişiklik izlenmedi. Bu antioksidan parametrelerde azalma miyom grubunun myometrial hipoksi ve iskeminin moleküler etkilerinden yeterince korunmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is evaluated as responsible for the etiopathogenesis and physiopathology of myoma, also observed in many other diseases. Every month cyclic menstrual hypoxia and ischemia increase proliferation and differentiation in myometrial cells. Thus, myometrial hyperplasia develops, proliferation and angiogenesis occur by the effect of ongoing hypoxia and other factors (genetic, gonadal steroids, angiogenic growth factors). Reactive oxygen species production occurs immediately after exposure to oxidative stress and hypoxia. Angiogenesis, proliferation and apoptosis delay can last for months and years by increased cytokines and growth factors, To protect the organism against harmful effects of reactive oxygen species, enzymatic or nonenzymatic antioxidant mechanisms are introduced into the circuit. The organism is trying to protect itself from the molecular influences of myometrial hypoxia and ischemia. Throughout this process, protection is not always possible, and myoma development can be observed at certain rates. In this study, it was aimed to investigate whether some oxidant and antioxidant parameters of individuals with myoma were changed according to the control group. The study was conducted in gynecology polyclinic of Ankara Oncology Training and Research Hospital. Volunteers were involved in the investigation. Those with fibroids formed the study group, and the healthy ones were identified as the control group. A total of 64 subjects, 32 in the myoma group and 32 in the control group, were included in the study. Oxidative stress parameters were investigated both in the control group and individuals with diagnosis of myoma uteri. A change in the level of some oxidant and antioxidant parameters was observed. Antioxidant parameters such as native thiol, disulfide and total thiol levels were significantly decreased in myoma group. Catalase, ceruloplasmin and myeloperoxidase levels were not changed. Decrease in these antioxidant parameters showed that the myoma group was not adequately protected from the molecular effects of myometrial hypoxia and ischemia.