Yetişkin bireylerde yeme bağımlılığında diyetsel faktörler ve visseral adipozite indeksi (VAİ) parametrelerinin kıyaslanması
Comparison of parameters of the dietary factors in food dependancy for adults and visceral adiposity index (VAİ)
- Tez No: 553655
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yetişkin Bireylerde Yeme Bağımlılığında Diyetsel Faktörler Ve Visceral Adipozite İndeksi (VAI) Parametrelerinin Kıyaslanması Obeziteyi yorumlamada kullanılan Visceral adipozite indeksi (VAI), beden kütle indeksi (BKİ)'ne göre daha güçlü bir indekstir. Obezite ve bağımlılıkta beyinde yapısal ve nörokimyasal benzerlikler görülmektedir. Yeme bağımlılığı olarak adlandırılan aşırı yeme davranışının potansiyel bir bağımlılık olduğu düşünülmektedir. Obezite ile depresyon, tıkınırcasına yeme bozukluğu, anksiyete bozuklukları gibi birçok psikiyatrik hastalık arasında güçlü bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, yeme bağımlılığı, yeme alışkanlıkları ile depresyon durumunu tespit ederek; bunların VAI ile ilişkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmaya Adana'da bulunan özel bir beslenme ve danışmanlık merkezine başvuran, 125 birey (100 kadın, 25 erkek) katılmıştır. Bireylerin sosyodemografik bilgileri anket yoluyla alınmış, antropometrik ölçümleri çalışmacı tarafından bizzat yapılıp biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YFAS), Yeme Alışkanlıkları Anketi (DEBQ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) katılımcılarla karşılıklı görüşme yoluyla cevaplanmıştır. Katılımcıların VAI değeri ortalamalarının 2,33±2,02 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparıson Of Parameters Of The Dıetary Factors In Food Dependancy For Adults And Vısceral Adıposıty Index (VAI) Visceral adiposity index (VAI) used in interpretation of obesity is a stronger index than body mass index (BMI). Structural and neurochemical similarities are seen in the brain in obesity and addiction. Excessive eating behavior, which is called eating dependence, is thought to be a potential addiction. It is thought that there is a strong relationship between obesity and depression, binge eating disorder, anxiety disorders, and many other psychiatric disorders. In this study by determining eating habits and the relation between eating habits and depression; it is aimed to reveal their relation with VAI. 125 patients (100 women, 25 men) who attended a private nutrition and counseling center in Adana participated in the study. Individuals' sociodemographic data were collected through questionnaires, anthropometric measurements were made by the investigator herself and biochemical parameters were assessed. The Yale Eating Depression Scale (YFAS), Eating Habits Questionnaire (DEBQ) and Beck Depression Scale (BDI) were responded by interviewing participants. VAI values "of the participants were found to be 2,3394 ± 2,0246.