Research through design for chronic time pressure: An exploratory study for improving subjective well-being of people who suffers from time pressure and time scarcity
Kronik zaman baskısı için tasarım yoluyla araştırma: zaman baskısı ve yoksunluğu çeken insanların iyi oluş durumlarını iyileştirmek için keşifsel bir çalışma
- Tez No: 553683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN TÖRE YARGIN, PROF. DR. PİETER DESMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hızlı yasam temposu, birçok ülkede toplumun farklı kesimleri tarafından hissedilen yaygın bir problemdir. Bu durum; insanlarda, var olan ihtiyaçlarını gidermek, amaçlarını elde etmek ve hayallerini gerçekleştirmek için yeterli vaktin olmadığı hissini yaratıyor, bunun yanında, insanların hayattaki önceliklerini, isteklerini ve beklentilerini fark etmelerini engelliyor. Bu nedenle bu hissin üstesinden gelmek, insanların hayat kalitelerini yükseltmek ve refahlarını sağlamak açısından büyük önem taşıyor. Bu çalışmanın amacı, zaman baskısından muzdarip olan insanlara yönelik ürün veya servis tasarlamaları için tasarımcıları yönlendirerek tasarım sürecini bilgilendirmektir. Bu amaçla, bahsedilen fenomen, dört kısımdan oluşan bir araştırmayla incelendi. İlk aşamada kronik zaman baskısıyla ilgili mevcut alanyazın tarandı. Bu aşama zaman algısının nasıl oluştuğu, nasıl manipüle edilebileceği ve zaman baskısına yönelik nelerin strateji olarak kullanabileceği konusunda bilgi verdi. İkinci aşamada zaman baskısı yaşayan insanlarla yapılan görüşmeler yoluyla onların bu konuda sahip oldukları stratejilerin belirlenmesi sağlandı. Ayrıca, bu aşamada mevcut ürün ve konseptler incelenerek potansiyeli olan çözüm alanları belirlendi. Üçüncü aşamada diğer iki aşamada elde edilen verilere göre zaman baskısını önlemeyi amaçlayan bir ürünün ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği belirlendi ve bir örnek ürün tasarlandı. Dördüncü aşamada bu ürün 10 kullanıcıyla test edilerek, belirlenen gerekliliklerin ürüne adapte edilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği belirlendi. Bu bulgular özetlenerek kronik zaman baskısından muzdarip insanlar için tasarım yapmak isteyen tasarımcılar için öneriler hazırlandı.
Özet (Çeviri)
Frantic pace of time is a widespread problem experienced by people from different segments of the society in different countries. It leads the feeling of not having enough time for neither satisfying the needs nor doing the wants and it also obstructs the way people distinguish what matters to be committed in life or to fulfil their life goals. Therefore, overcoming this chronic time starvation has a crucial role in enhancing human flourishing and increasing the quality of time. The aim of this study is to inform design practice by guiding designers to develop products or services for people, who suffer from chronic time pressure, in order to empower them to improve their subjective well-being. For this purpose, this phenomenon was explored by using research through design approach involving four stages. The first stage included literature review on chronic time pressure, relation between mind and time and coping strategies for time pressure. At the second stage, explorative interviews were conducted to understand time perception of people in their daily lives and it helped to define the strategies used against the chronic feeling of time pressure and time shortage. In addition, current time related design and concepts are explored in this stage to discern possible design solutions. At the third stage, the findings from previous stages guided to define the requirements for a product which would empower people suffering chronic time pressure. One final product proposal is generated according to determined requirements and produced to test with actual users. In the fourth stage, the product proposal tested with 10 people in order to explore possible ways to adapt determined requirements into design concepts. The findings are summarized and proposed as a guidance for designers who would design to empower people who suffer from chronic time pressure in order to improve their subjective well-being.