Karaman-Karadağ bölgesindeki bazı doğal boya bitkileri ile doğal tekstil materyallerinin boyanması
Dyeing of natural textile materials with some natural dye plants in Karaman-Karadag region
  1. Tez No: 553747
  2. Yazar: HASAN AKIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde Karaman Karadağ'da bulunan bazı doğal boya bitkilerini incelenmiştir. Ayrıca Karadağ ve bölgenin sosyo-ekonomik ve coğrafi durumu hakkında da bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise çalışmada kullanılan yün, pamuk, keten ve ipeğin elde edilme yöntemleri ve boyacılıkta nasıl kullanıldığından bahsedilmiştir. Ayrıca yine bu bölümde doğal boyacılıkta kullanılan Kantaron (Hypricum Sp.), Havacıva Otu (Alkanna tinctoria), cehri (Rhamnus tinctoria) ve Sütleğen (Euphorbia Sp.) bitkilerinin doğadaki yetişme ve temin edilme şartları ile doğal boyacılıkta kullanım olanakları irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümüne ise kullanılan bitkiler ile boyanan materyallerin boyama sonucundaki bulguları ve aralarındaki benzerlik ve farklar ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında ise elde edilen bulgularla doğal boyamanın önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, some natural dye plants in Karaman-Karadag are investigated. In addition, information was given provided about socio-economic and geographical situation of Karadag and the region. In the second part, the methods of obtaining wool, cotton, linen and silk used in the study and how to use them in dyeing are mentioned. Also in this section, the use of natural dyeing, cannabis (Hypricum Sp.), havacıva weed (Alkannatinctoria), buckthorn (Rhamnustinctoria) andEuphorbia Sp.) In the third part of the study, the results of the similarities and differences between the plants and the materials used were explained. The results of the study emphasized the importance of natural staining with the findings obtained.