Türk siyasi hayatında İhsan Sabri Çağlayangil
Ihsan Sabri Çağlayangil in Turkish political life
  1. Tez No: 553934
  2. Yazar: ABDULSAMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İhsan Sabri Çağlayangil 1908 yılında İstanbul'da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nde memuriyet hayatına başlamış ve bu kurumda yöneticiliğe kadar yükselmiştir. 1949 yılında ise Yozgat Valisi olarak atanmış ve yaklaşık on yıl boyunca çeşitli illerde vali olarak görev yapmıştır. 27 Mayıs askeri darbesi sonrasında Yassıada'da tutuklu kalmıştır. 1961 yılında yapılan seçimlerde Adalet Partisi'nden Bursa Senatörü seçilmiş ve 1980 yılına kadar aralıksız olarak senatoda yer almıştır. 1965 yılında kurulan Suat Hayri Ürgüplü hükümetinde Çalışma Bakanı olarak yer almış, bu hükümetin akabinde kurulan birinci Demirel hükümetinde de Dışişleri Bakanı olmuştur. 1965-1971 ve 1975-1978 yılları arasında bu görevi yürüten Çağlayangil, Türkiye Cumhuriyeti'nin en uzun görev yapan ikinci Dışişleri Bakanı olma unvanını kazanmıştır. 1980 yılında yaklaşık altı ay boyunca Cumhurbaşkanlığı makamına vekâlet etmiş ve 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle bu görevi son bulmuştur. Darbe sonrası siyasi faaliyetleri kısıtlanan politikacılar arasında yer almış ve 1983 yılında da Zincirbozan'da zorunlu ikamete tabi tutulmuştur. Siyasi partilerin yeniden kurulmasına izin verilmesiyle, eski Adalet Partililerin kurduğu Büyük Türkiye Partisi'ne katılmış ancak bu partinin Milli Güvenlik Konseyi tarafından kapatılmasının ardından bu sefer Doğru Yol Partisi'ne katılmış ancak aktif siyasette yer almamıştır. 30 Aralık 1993 yılında Ankara'da vefat eden Çağlayangil, İstanbul'da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ihsan Sabri Caglayangil was born in 1908 in Istanbul. After he had graduated from Faculty of Law at Istanbul University, he began to work at General Directorate of Security and upgraded. He was appointed as Governor of Yozgat and then he had worked as Governor in different provinces for about ten 10 years. After the military coup on 27 May 1960, he was arrested and sent to Yassıada. In 1961, he was elected as a Senator of AP in Bursa and had stayed in Senate until 1980. He took part as Working Minister in the cabinet that formed by Suat Hayri Urguplu in 1965. After that he also took part as Minister of Foreign Affairs in the first cabinet of Demirel. As the head of the ministry between 1965-1971 and 1975-1978, he assumed the title of being second longest Turkish Minister of Foreign Affairs. In 1980, he had represented Turkish President for 6 months and with the military coup on 12 September 1980 his representation was ended. He became one of the politicians who was banned from political activities after the coup and he was enforced to reside for a while in Zincirbozan. After the permission of founding political parties again, he took part in BTP but this party was repealed and after that he attended to DYP. Caglayangil died in 1993 in Ankara and buried in Zincirlikuyu Cemetery, İstanbul.