Yeni N2O2 tipi Azo-Schiff bazı ligandları, Cu(II) ve Zn(II) komplekslerinin sentezi ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of biologi̇cal properties of new N2O2 type Azo-Schifff ligands and their Cu(II) and Zn(II) complexes
  1. Tez No: 553935
  2. Yazar: CANSU GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yüksek Lisans kapsamında hazırlanan bu çalışmada ilk olarak, 4-etilanilin 0-5 °C sıcaklık aralığında, sodyum nitrit ve hidroklorik asitli ortamda diazolandıktan sonra 2-hidroksi-3-metoksibenzaldehite kenetlenmesi neticesinde 5-[(E)-(4-etillfenil)-diazenil]2-hidroksi-3-metoksibenzaldehit adlı azo-aldehit türü bileşiğin sentezi yapılmıştır. Bu azo-aldehit türü bileşiğin sırasıyla etilendiamin (en) ve propandiamin (pn) ile kondenzasyonusonucunda N2O2 tipi dörtdişli iki yeni azo-Schiff bazı (H2a ve H2b) ligandın sentezi yapılmıştır.Daha sonra sentezlenen bu azo-Schiff bazı türü ligandların Cu(II) ve Zn(II) geçiş metal iyonu ile metal ligand oranı 1:1 olacak şekilde, Cu(II) ve Zn(II) metal kompleksleri{[Cu(a)], [Cu(b)], [Zn(a)] ve [Zn(b)]}elde edilmiştir.Çalışmada elde edilen azo grubu içeren dört dişli ligand ve metal komplekslerin yapıları, erime noktası tayini, infrared (IR), 1H ve 13C nükleer manyetik rezonans (NMR), ultraviyole (UV-Vis.) ve elemental analiz gibi analitik ve spektral yöntemler yardımıyla karakterize edilmiştir. Sentezi yapılan bileşiklerin, çeşitli çözücü veya çözücü karışımlarında tek kristal oluşumları da araştırılmıştır. Tek kristalleri elde edilen ligandların yapıları X-ışınımı kırılımı yoluyla yapıları belirlenmiştir. Bunlara ilaveten azo-Schiff bazı ligandların ve metal komplekslerin antikanser aktiviteleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inthisthesis, 4-ethylaniline is coupledwith 2-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde in the presence of sodiumnitriteandhydrochloricacid at a temperaturerange of 0-5 ° C. Thenewtwo-ligand N2O2 typefour-ring ligandwassynthesizedbycondensation of ethylenediamine (en)andpropanediamine (pn) with 5-[(E)-(4-ethylphenyl)-diazenyl]-2-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde obtained as a result of thecouplingreactionH2aand H2b). The Cu(II) andZn(II) metal complexes [Cu(a)], [Cu(b)], [Zn(a)] and [Zn(b)] weresynthesized in such a mannerthatthesesynthesizedazo-Schiffbaseligandshave a Cu(II) transition metal ion metal ligandratio of 1: 1Itwasformed. Thestructures of thefour-toothedligandand metal complexescontainingtheazogroupto be obtainedarecharacterizedbymeans of meltingpointreaction, IR, nuclearmagneticresonance (NMR), ultraviolet (UV-vis) andelementalanalysismethods. Singlecrystalformations of thecompoundsobtained in theworkwereinvestigated in varioussolventorsolventmixtures. Inaddition, someaccountingfeatureshavebeenexamined.