Hareket sensörleri kullanarak havaya yazma temelli harf tanıma
Letter recognition based on air writing using motion sensors
  1. Tez No: 553953
  2. Yazar: OSMAN ECER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Havaya yazma tanıma, kullanıcıların havayı sanal bir yüzey olarak kullanarak havaya yazdıkları harfi, uygulamaların tanımasını sağlayan bir teknolojidir. Havaya yazma tanıma, havayı sanal bir dokunmatik ara yüze dönüştürmeyi amaçlar. Klasik yazma ve klavye tabanlı dijital yazıya göre birçok avantajı bulunan havaya yazma geleceğin teknolojileri arasında yer almaktadır. Bu tür uygulamalar küçük yaş grubu çocukların eğitiminde psikomotor becerilerinin geliştirilmesi, engelli bireylerinin yaşamını kolaylık sağlaması gibi alanlarda kullanılabileceği gibi aynı zamanda yazmadaki alan sınırını kaldırmakta ve her ortamda yazmayı sağlamaktadır. Bu çalışmada, havaya yazma tanıma için Ardunio tabanlı bir eldiven geliştirilmiş ve Arduino ya entegre MPU6050 sensör (jiroskop ve ivme ölçer) ile el hareketleri, sinyal verilerine dönüştürülmüştür. Geliştirilen eldiven kullanarak, havaya yazılan Türkçe harflere karşılık gelen ham sinyal verilerinden, Eğitim ve Test setleri oluşturulmuştur. Bu süreçte, her Türkçe harf havaya en az 15 kez yazılmış, peş peşe yazılan harf sinyallerini, arka plan sinyallerinden ayırmak için bölümleme algoritması geliştirilmiştir. Eğitim ve Test setindeki her harf için Fourier ve Dalgacık Dönüşümü temelinde özellikler çıkarılmış ve En Yakın K-Komşu (KNN), Karar-Ağaçları, Rassal-Orman, KNN Topluluk Öğrenici, Yapay Sinir Ağları yöntemleriyle Test setindeki harfler sınıflandırılmıştır. Genel olarak, Yapay Sinir Ağlarının test setinde daha iyi sınıflama yaptıkları gözlenmiştir. Fourier ve Wavelet dönüşüme dayalı özellik çıkarma yöntemleri benzer performans sergilemiştir. Ayrıca, özellik çıkarma yönteminde bloklamanın etkisi üzerinde çalışılmış ve bloklamanın performansı arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Air writing recognition is a technology that enables users to recognize letter that they write to the air using the air as a virtual surface. Air writing recognition aims to turn the air into a virtual touch interface. Writing into the air has many advantages over classical writing and keyboard-based digital writing it is among the technologies of the future. Such practices can be used in areas such as the development of psychomotor skills in the education of children, easing the life of the disabled individuals, and at the same time removes the area boundary in writing and enables writing in every environment. In this study, an Ardunio-based glove was developed for airwriting recognition and hand motions were converted into signal data by using the integrated MPU6050 sensor (gyroscope and accelerometer). Using the developed glove, Training and Test sets were formed from the raw signal data corresponding to the Turkish letters written to the air. In this process, each Turkish letter has been written at least 15 times in the air and data partitioning algorithm has been developed to separate the letter signals from the background signals. For each of the letters in the Training and Test set, features were derived based on the Fourier and Wavelet Transform. The letters in the test set are classified by using Nearest K-Neighbor (KNN), DecisionTrees, Random-Forest, KNN Community Learner, Artificial Neural Networks. In general, it has been observed that Artificial Neural Networks are better classified in the test set. Fourier and Wavelet conversion-based feature extraction methods showed similar performance. In addition, the effect of blocking was studied in the feature extraction method and it was observed that the blocking improved the performance for all classifying models.