Langmuir-Blodgett yöntemi ile üretilen organik ince filmlerinin karakterizasyonu ve gaz sensör özelliklerinin incelenmesi
Characterization of organic thin films produced by Langmuir-Blodgett method and investigation of gas sensor properties
- Tez No: 553998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASER AÇIKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Langmuir- Blodgett (LB) ince film kaplama tekniğinin esasları, bu yöntemin kullanım alanları, avantajları konu edinilmiştir. Bunun yanı sıra, 2-[(2R)-2-hidroksi-3-indolin-1-il-propil]isoindolin-1,3-dion (SB-54)maddesi LB ince film sensör elementi seçilmiştir. SB-54 LB ince filmleri farklı tabakalarda kuartz cam ve altın kaplı cam yüzeylere başaralı bir şekilde üretilmiştir. Aynı zamanda, bütün SB-54 LB filmler UV-görünür bölge spektrofotometresi ve Yüzey Plazmon Rezonans ölçüm sistemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Altın kaplı cam yüzey üzerine kaplanan SB-54 LB ince filmler YPR sistemi kullanılarak altı farklı zararlı organik buhara maruz bırakılmıştır ve tüm sonuçlar kaydedilmiştir. SB-54 LB ince filmlerin benzen, toluen, ksilen, kloroform, diklorometan ve karbon tetraklorür organik bileşiklere karşı tepkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fundamentals of Langmuir-Blodgett (LB) thin film coating technique, usage areas and advantages of this method are discussed. In addition, 2 - [(2R) -2-hydroxy-3-indolin-1-yl-propyl] isoindoline-1,3-dione (SB-54) materials was chosen as LB thin film sensor element. SB-54 LB thin films were fabricated on quartz glass and gold-coated glass at different layers. Also, all LB films were characterized using UV-visible spectrophotometry and Surface Plasmon Resonance (SPR) measurement systems. SB-54 LB thin film coated onto gold-coated glass was exposed to six different harmful organic vapors using SPR system. The responses of SB-54 LB thin film sensor against to benzene, toluene, xylene, chloroform, dichloromethane and carbontetrachlorideorganic compounds were discussed.