Investigation of shell microstructure of microbubbles for diagnostic ultrasound
Tanısal ultrasonda kullanılan mikroköpükçüklerin kabuk mikro yapısının araştırılması
- Tez No: 342955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KILIÇ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tanısal Ultrasonda Kullanılan Mikroköpükçüklerin Kabuk Mikro Yapısının Araştırılması Bu çalışmada mikroköpükçüklerin vücut içersinde disolüsyonunun temel nedenleri olan kayma gerilimi, protein yapışması, sıcaklık, mikroköpükçük içersindeki gazın mikroköpükçük stabilitesine etkisi incelenmiştir. Kayma gerilimi deneyleri değişik kompozisyonlarda hazırlanan DSPC/PEG40St hava mikroköpükçüklerinin fizyolojik kayma gerilimleri altında sirküle edilmesi ile yapılmış olup PEG40St yüzdesi arttıkça mikroköpükçüklerin kayma gerilimine karşı daha dirençli olduğu görüşmüştür. Emülsifiyer çeşidinin etkisini incelemek için DSPC?yi DSPE-PEG1000, DSPE-PEG2000 and PEG40St ile 5:5 molar oranında karıştırarak mikroköpükçükler hazırlanmıştır ve PEG40St ile hazırlanan mikroköpükçüklerin daha stabil olduğu görülmüştür. Kayma geriliminin farklı sıcaklıklarda etkisini görmek için DSPC/PEG40St 5:5 mikroköpükçükleri 4oC, 25oC ve 38oC?de incelenmiştir. Artan sıcaklıkla birlikte van der Waals etkileşimlerinin zayıflaması nedeniyle mikroköpükçüklerin stabilitesi düşmüştür. Mikroköpükçükler hava yerine perflorokarbon gazı ile doldurulduğunda, perflorokarbon gazı daha hidrofobik ve daha düşük çözünürlüklü olduğu için mikroköpükçüklerin stabilitesini arttırmıştır. Mikroköpükçük kabuk yapısına protein yapışması Langmuir Blodgett (LB) ve Surface Plasmon Rresonance (SPR) teknikleri ile incelenmiştir. Her iki teknik de PEG40St molar oranı ve yoğunluğu arttıkça protein yapışmasının azaldığını göstermiştir. Bu sonuçlar literatürde öne sürüldüğü gibi PEG40St?nin yüksek yoğunluklarda monotabaka yapısından tamamen ayrılmadığını gösterdi. Bu çalışmanın bir başka amacı mikroköpükçük kabuk yapısındaki komponentler arasındaki ikincil etkileşimlerini etkisini incelemekti. DSPC/PEG40St formülasyonuna üçüncü komponent olarak StGly, StNH2, DSPS, DSTAP eklendi ve oluşturulan monotabakaların faz davranışları LB yöntemi ile incelendi ve Brewster Açı Mikroskobu ile gözlemlendi. Yapılan deneylerde üçlü karışımların genellikle karışabilir olduğu görüldü. StGly ve StNH2 kabuk yapısını güçlendirici yönde etki gösterdi. Ancak tek zincirli yapılarından dolayı mikroköpükçük yüzeyinde eğim sağlayamayabilirler. DSPS ve DSTAP ilaç taşınımı için üretilen mikroköpükçüklerin yapısına katılmak için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study we reported the effect of shear stress, protein adhesion, temperature, secondary interactions and gas core on microbubble stability which are the main reasons of microbubble dissolution in body. Air filled DSPC/PEG40St microbubbles were examined under shear stress. Increasing PEG40St molar ratio increased the resistivity microbubbles against shear stress. To investigate effect of emulsifier type, microbubbles were produced by mixing DSPC with DSPE-PEG1000, DSPE-PEG2000 and PEG40St at 5:5 molar ratio and PEG40St microbubbles were more stable since it provide better curvature to microbubble shell due to its shape. Shear stress experiments were also performed at different temperatures. With increasing temperature microbubbles became less stable since van der Waals interactions between shell components decreased. When microbubbles were filled with perfluorocarbon, since its solubility is lower and more hydrophobic than air, the stability of microbubbles against shear stress increased. Protein adhesion to microbubble shell was investigated by Langmuir Blodgett (LB) and Surface Plasmon Resonance techniques. Both techniques showed that, as the PEG40St molar ratio and packing density increased, protein adhesion decreased. These results also showed that as claimed in literature, at high packing densities not all PEG40St squeeze out from the monolayer. Secondary interactions between shell components were examined via LB technique and visualized via Brewster Angle Microscopy. As third component to DSPC/PEG40St mixture, StGly, StNH2, DSPS, DSTAP was added and ternary mixtures were generally miscible. Since StGly and StNH2 has single tail, they cannot provide curvature in bubble surface. DSPS and DSTAP mixtures may be recommended drug delivery.