Sportif rekreasyon faaliyeti olarak badminton sporunu yapan 11-16 yaş çocuklarda, dikkat ve karar verme özelliğinin incelenmesi
Analyzing attention and decision-making skills of students playing badminton as a recreation activity student aged between 11-16
  1. Tez No: 554029
  2. Yazar: UĞUR ALTINCİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı, sportif rekreasyon faaliyeti olarak badminton sporunu yapan 11-16 yaş çocuklarda, dikkat ve karar verme özelliğinin incelenmesidir. Araştırmaya, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Muğla ilinde farklı okullarda öğrenim gören, sportif rekreasyon faaliyeti olarak badminton sporu ile uğraşan yaş ortalaması 13.18 ± 1.76 olan, 201 ortaöğretim ve lise öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu yanında, dikkat düzeylerini belirlemek için Bourdon Dikkat testi (1955), karar verme becerilerini belirlemek için Mann, Harmoni ve Power (1989) tarafından geliştirilen Ergenlerde Karar Verme Ölçeği (EKVÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, frekans analizi, Kruskal Wallis Testi, t testi, ANOVA ve pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, badminton sporu ile uğraşan öğrencilerin, aile gelir düzeyi ile dikkat düzeyi arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Aile gelir seviyesi orta düzeyde olan öğrencilerin dikkat düzeylerinin yüksek olduğu görülmektedir. Aile gelir düzeyi ve karar verme alt boyutu öz saygı arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Aile gelir düzeyi düşük olan öğrencilerin özsaygı düzeyi yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin yaş, spor yaşı ilerledikçe ve aile gelir düzeyi yükseldikçe, umursamazlık, sorumluluktan kaçma düzeyleri arttıkça dikkat düzeylerinin azaldığını söyleyebiliriz. Yaş değişkeni ile sorumluluktan kaçma değişkeni arasında pozitif yönde anlamlı ilişki görülmektedir. Yaş ilerledikçe katılımcıların özsaygı ve ihtiyatlı seçicilik düzeyleri azalmaktadır. Öğrencilerin yaş ilerledikçe sorumluluktan kaçma düzeylerinde ise artış olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencilerin uyku süresi değişkeni ile ihtiyatlı seçicilik düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Uyku süreleri arttıkça ihtiyatlı seçicilik puanlarında artış olduğu görülmektedir. Yeterli uyku süresi olan öğrencilerin karar vermesi gereken durumlarda bir dizi alternatifi dikkatlice araştırması ve alternatiflerin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirme yaptıklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the attention and decision-making abilities in the 11-16 age kids playing badminton as a sport recreation activity. This research was conducted in the 2018-2019 academic year, it is studied in a few schools of the province of Mugla, with students playing badminton as a sport recreational activity. Mean age of 13,18 (+/-) 1.76 201 volunteers participated in secondary and high school students. The personal information form which is prepared by the researcher and Bourdon Test (1955) which identify the level of attention, and Adolescent Decision-Making Questionnaire (EKVO) which is developed by Mann, Harmoni and Power to determine decision-making skills (1989)) were used. For evaluation of the data, frequency analysis, the Kruskal-Wallis test, t-test, ANOVA and Pearson correlation, and regression analysis were utilized. As a result, it was found that the level of attention and decision-making sub-dimensions of the students interested in badminton sport did not differ according to gender and health problem. A significant relationship was found among the family income level of self-esteem and decision-making. It is observed that the attention level of the students who have middle-income families is high. The level of self-esteem was found to be high for students with low-income family. An inverse-proportional relationship was found among the level of attention, age, sports age, income, indifference and avoidance of students interested in badminton sports. It shows a significant positive correlation between age and blowing off. It means that older students with a high-income family are disposed to evade responsibility and behave apathy. It was observed that older participants had lower self-esteem and prudent selectivity levels than younger participants. Also, older students more evade responsibility. There was a positive correlation between the sleep time variable and prudent selectivity levels which is one of the decision-making ability-sub-dimension. It is observed that when participants have enough time to rest, they can give time to investigate the possible solutions about a problem which they have.