Gazanfer Ağa, hayatı ve yaptırdığı eserler
Gazanfer Agha, his biography and waqfs
- Tez No: 554083
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın konusu, 16. asrın ikinci yarısında yaşayan Gazanfer Ağa'nın biyografisi ve yaptırdığı vakıflarıdır. Gazanfer Ağa, 1559 yılında esir alınmış, Şehzade Selim'in maiyetinde bulunmuştur. Şehzade Selim tahta çıkınca, onunla birlikte İstanbul'a gelip saraya girmiştir. Sultan III. Murad zamanında Hasodabaşı ve Babüssaade Ağası olarak büyük bir servet ve nüfuz elde etmiştir. III. Mehmed zamanında da serveti ve nüfuzu her alanda artmıştır. Çalışmada Gazanfer Ağa'nın hayatından, aile fertleriyle olan ilişkilerinden, kültürel, siyasi, askeri, mimarî hâmiliğinden bahsedilmektedir. Gazanfer Ağa'nın yaptırdığı vakıf eserleri ve bu eserlerin mali yönden sürdürülmesini sağlayan vakıf gelirleri de tezde işlenen diğer konulardır.
Özet (Çeviri)
In this study the life and the waqfs of Gazanfer Agha, a 16th century statesman, are treated. He was captured in 1559 and served in the entourage of Prince Selim. As Selim had succeeded the throne, Gazanfer Agha, has come to İstanbul with Selim II. During the reign of Murad III he heaped up a tremendous wealth as Head of Privy Chamber (Hasodabaşı) and agha of the Bab as-Saada (Babüssaade Ağası). In the time of Mehmed III, his wealth and efficiency grew larger in various fields. Within the piece I tried to mention his life, relations with his family members and his patronage in cultural, political, military and architectural terms. Also the waqfs he founded and the ways they were monetarily maintained are other aspects that I examined in this thesis.