Trietoksi vinil silan-metil metakrilat kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 55410
  2. Yazar: TUNCER ÇAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OLGUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
I ÖZET Bu çalışmada trietoksi vinil silan (TEVS) ve metil metakrilat'ın (MMA) oda sıcaklığında 60Co y- ışınlarıyla değişik dozlarda (6.5; 8.5; 10 kGy) ışınlanmasıyla kopolimerler sentezlenmiştir. Farklı mol kesirlerinde TEVS - MMA monomer karışımı alınarak TEVS'in yüzde dönüşüme etkisi belirlenmiştir. Monomer karışımında TEVS'in mol kesrinin artmasıyla yüzde dönüşüm azalmıştır. Monomer karışımında TEVS'in mol kesrinin artmasıyla oluşan kopolimerin molekül ağırlığı azalmıştır. Molekül ağırlığının azalması kopolimer veya monomer ile olan zincir transfer reaksiyonunun sonucudur. Elde edilen kopolimer bileşimlerine yakın bileşimlerde PTEVS/PMMA homopolimerlerinden karışımlar hazırlanmıştır. Polimer karışımları ve kopolimerlerin TGA termogramları Freeman - Carroll yöntemine göre değerlendirilerek oksijen ve azot atmosferindeki ısısal bozunma reaksiyonlarının aktivasyon enerjileri belirlenmiştir. Polimer karışımı ve kopolimerlerde TEVS'in mol kesrinin artmasıyla ısısal kararlılık azalmıştır. Kopolimerlerin camsı geçiş sıcaklığı 76 ± 3 °C olarak bulunmuştur. Polimer karışımı ve kopolimerlerde TEVS'in mol kesrinin artmasıyla mekanik özellikler azalmıştır. Gerek mekanik özelliklerde gerekse ısısal kararlılıktaki azalmaların molekül ağırlığındaki düşüşten kaynaklandığı görülmüştür. Polimer karışımlarının AFM ve SEM görüntülerinden PTEVS ve PMMA'nın uyumlu karışım oluşturmadığı tesbit edilmiştir. Yine AFM ölçümleriyle kopolimerlerde TEVS'in mol kesrinin artmasıyla yüzey sertliği azalmıştır.Polimer karışımlarının ESCA ile yapılan yüzey analizinde, tüm polimer karışımlarında yaklaşık aynı oranda (~0.15) TEVS bulunmuştur. Bu durumun PMMA ve PTEVS'in uyumlu karışım oluşturmaması ve PTEVS'in yüzey geriliminin PMMA'nın yüzey geriliminden küçük olmasından kaynaklandığı düşünülmüştür. Kopolimerlerin yüzey bileşimi ile kütle bileşiminde ters korelasyon görülmüştür. Bunun film oluşumu sırasında PTEVS birimlerinin yumak yapısının iç kısımlarında birikme eğilimi göstermesinden kaynaklandığı düşünülmüştür. Polimer karışımı ve kopolimerlerden hazırlanan filmlere su, gliserin, formamit, etilen glikol ve parafin damlatılarak oluşan değme açılan ölçülmüştür. Değme açıları Van Oss - Good yöntemine göre değerlendirilerek yüzey serbest enerji bileşenleri belirlenmiştir. Polimer karışımı ve kopolimerlerin Liftshitz - van der Waals bileşeni (yLW) fazia değişmemiştir. Buna karşın, polimer karışımı ve kopolimerlerin elektron verici yüzey enerji bileşeni (f) TEVS'in mol kesriyle artmasıyla azalmıştır. Kopolimerlerin su buharı geçirgenliği 2.9 x 10“lu ile 6.0 x 10”ın crr>3 (STP) cm2 / cm2 s Pa arasında bulunmuştur. TEVS'in mol kesrinin 0.02'den 0.1 l'e artmasıyla kopolimerlerin su buharı geçirgenliği iki kat artmıştır. Bu durumun asılı trietoksilil grupları sebebiyle kopolimerlerde serbest hacım kesrinin artmasından kaynaklandığı düşünülmüştür. UV ışınları ile ışınlanan kopolimer filmlerin ışınlanma sonucu çapraz bağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
iii j ABSTRAC In this study, copolymers of triethoxy vinyl silane (TEVS) and methyl metacrylate (MMA) were synthesized by irradiating with 6nco y radiation at various dose (6.5; 8.5; 10 kGy) at room temperature. The effect of mole fraction of TEVS on percentage conversion was determined by taking different molar ratios of MMA and TEVS in initial feed. The percentage conversion was decreased with an increase of the mole fraction of TEVS in the initial feed. The molecular weight of copolymers were found to be low due to an increase at the mole fraction of TEVS in the initial monomer feed. The reason of that is the result of chain transfer with the copolymer or monomer. From the PTEVS/PMMA homopolymers some blends were prepared, these blends were at the simillar composition with the copolymers. The TGA thermograms of blends and copolymers were evaluated by Freeman - Carroll procedure to determine the activation energies of thermal degradation reactions in oxygen and nitrogen atmosphere. Thermal stability of blends and copolymers were decreased with increasing the mole fraction of TEVS in blends and copolymers. The glass transition temperature of the copolymers was found to be 76±3°C. Mechanical properties of blends and copolymers were decreased with increasing the mole fraction of TEVS in blends and copolymers. It was observed that the decreases in both mechanical properties and thermal stability of the copolymers were mainly due to the decrease in the molecular weigth. From the AFM and SEM pictures of blend, it was observed that PTEVS and PMMA were not a compatible blends. With the measurement ofAFM, decreasing of surface hardness of copolymers were observed with the increasing the mole fraction of TEVS in copolymers. In the surface analysis of the blends using ESCA, it was found that in all blends there was TEVS approximately at the same ratio (~0.15). The reason of that were PMMA and PTEVS were not compatible and surface tension of PTEVS was lower than that of PMMA. It was observed that, there was reverse correlation between surface composition and bulk composition. This behaviour was attributed during the formation of film in the inner part of coil in which PTEVS segments tend to aggregation. The contact angles of water, glycerol, ethylene glycol, formamide and paraffin oil drops were measured on the copolymers and blends. The contact angle results were evaluated in term of surface free energy components using Van Oss - Good methodology. It was determined that the Lifshitz - van der Waals component (-yLW) of the copolymers and blends did not differ so much with the composition. However, the electron donor component of the surface free energy (f) was decreased with the increase of TEVS content in blends and copolymers. The water vapor permeability of copolymers was found within the ranges of 2.9 x 10-10 - 6.0 x lO-10 cm3 (STP) cm2 / cm2 s Pa. The water vapor permeability of copolymers was increased two fold with increasing the mole fraction of TEVS from 0.02 to 0. 1 1 in copolymers. This behaviour was attributed to increase at the fractional free volume of the copolymers due to triethoxysilyl pendant group. It was showed that copolymer films crosslinked as a result of irradiation with UV - rays in the air.