Sleeve gastrektomi sonrası probiyotik takviyesinin konstipasyon ve gastrointestinal yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of probiotic supplements on constipation and gastrointestinal quality of life after sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 554198
  2. Yazar: NİDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bariatrik cerrahi prosedürlerinden Sleeve Gastrektomi (SG) sonrası konstipasyon, hastaların gastrointestinal yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Probiyotik takviyesinin SG sonrası konstipasyona ve gastrointestinal yaşam kalitesine etkisini araştırmak bu çalışmanın amacıdır. Bu çalışma, Bariatriklab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi'ne başvurup, SG sonrası probiyotik takviyesi alan hastaların konstipasyon ve gastrointestinal yaşam kalitelerini araştıran prospektif bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini 18-65 yaş arası, probiyotik ve kontrol grubunda 30'ar hasta olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmaktadır. Gruplar randomize yöntemle belirlenmiştir. SG sonrası hastalar taburcu olduktan sonra probiyotik grubu, diyetisyen kontrolünde 6 hafta boyunca probiyotik takviyesi olarak Bifidobacterium animalis lactis BB-12 suşu kullanmıştır. Kontrol grubu ise probiyotik takviyesi kullanmamıştır. Hastaların, ameliyat öncesi ameliyat sonrası 2.hafta, 4.hafta, 6.haftanın sonunda antropometrik ölçümleri, bireysel besin tüketim kayıtları, Anket Formu, Bristol Dışkı Kıvamı Skalası (BDKS), Kontipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği (KYKÖ), Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ), Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ), Gastointestinal Yaşam Kalite İndeksi (GIQLI) verileri kaydedilmiştir. SG öncesi probiyotik ve kontrol grubunun bireysel özellikleri ve konstipasyon durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). SG sonrası probiyotik grubundaki hastaların GSDÖ, KCÖ, KYKÖ alt boyutlarındaki konstipasyon semptomları kontrol grubuna göre daha düşük, GIQLI toplam puan ortalaması ise daha yüksek bulunmuştur. SG sonrası probiyotik grubundaki hastalarda kontrol grubuna göre konstipasyon görülme oranı daha düşük, normal dışkılama ve diyare oranı ise daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Constipation that is observed after Sleeve Gastrectomy (SG) which is one of the procedures of the bariatric surgery might cause adverse consequences on gastrointestinal life quality of people. The purpose of the study is to investigate the effect of the probiotic supplements on the gastrointestinal life quality after SG surgery. The individuals were recruited from the Bariatriklab Obesity and Metabolic Surgery Center. Sixty participants -between 18-65 years old- randomly selected and divided into two groups; probiotic and control. Probiotic group consumed the probiotic supplements- Bifidobacterium animalis lactis BB-12 1x109 – throughout 6 weeks by consuming 2 times per a day under the observation of the dietitian. Control group did not receive any supplementaries. All the forms and surveys such that Information Form, Anthropometric Measurements, IndividualNutrition Consumption Form, Bristol Stool Scale, Scale of Constipation of Life Quality, Constipation Severity Index, Index of Gastrointestinal life, The Classification of Gastrointestinal Symptoms before the surgery, after the surgery in week 2, in week 4, and in week 6 were recorded. There was no statistically significant difference between probiotic and control groups before the surgery on constipation. (p>0.05).