Göçmen aile çocuklarının uyum düzeylerine sosyal uyum eğitim programının etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of social adaptation training program on the social adaptation of immigrant families' children
- Tez No: 554197
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların altıncı ve yedinci sınıfına devam eden göçmen aile çocuklarının sosyal uyum düzeylerinin incelenmesi ve sosyal uyum eğitiminin altıncı ve yedinci sınıfa devam eden göçmen aile çocuklarının sosyal uyumlarına etkisinin olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı içerisinde Erzincan ili Üzümlü merkez ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulun altıncı ve yedinci sınıfa devam eden toplam 20 göçmen çocuk oluşturmuştur. Kontrol grubu için ise benzer sosyo-ekonomik özelliklere sahip olduğu düşünülen bir ortaokulun altıncı ve yedinci sınıfına devam eden 20 göçmen çocuk seçilmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen doğrultusunda nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“İhtiyaç Belirleme Formu”,“Sosyal Uyum Ölçeği”ve“Genel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Deney grubunda yer alan göçmen çocukların sosyal uyumlarını artırmaya yönelik hazırlanan sosyal uyum eğitim programı, üç ay süre ile haftada iki gün ve günde bir saat olmak üzere 24 oturum uygulanırken; kontrol grubundaki çocuklar kendi eğitim programlarına devam etmiştir. Elde edilen veriler analiz edildiğinde, deney grubunda yer alan çocukların son test puanlarının ön test puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu (p< .05) ve son test puanları ile kalıcılık testi puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır (p> .05). Kontrol grubunda yer alan çocukların ise, ön test puanları ile son test puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir (p> .05). Elde edilen bulgular, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyal uyum eğitim programının göçmen çocukların sosyal uyumlarını artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed at investigating the social adaptation of immigrant families' children who study in 6th and 7th grade in the schools of Ministry of National Education and determining whether the social adaptation training affect the social adaptation of immigrant families' children studying in 6th and 7th grade. The study group of the dissertation consisted of 20 immigrant children who study in 6th and 7th grade of secondary schools of Ministry of National Education in Üzümlü district of Erzincan in 2017-2018 academic year. Also, other 20 immigrant children who study in 6th and 7th grade of secondary schools and have similar socio-economic characteristics were chosen for the control group. Quantitative research method with experimental design, pre-test, post-test and control group was used in the study. The data of the study were collected via“need recognition form”,“social adaptation scale”and“general information form”developed by the researcher. The social adaptation training program which was prepared to increase the immigrant children's social adaptation was applied to experimental group total 24 sessions; during three months, twice a week and an hour a day. Also, the children in the control group continued their usual education. As a result of the analysis of obtained data, it was found that post-test scores of the children in the experimental group were significantly higher than their pre-test scores (p< .05) and there was no significant difference between post-test scores and permanence scores (p> .05). On the other hand, there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the children in the control group (p> .05). The obtained findings showed that the social adaptation training program prepared by the researcher was effective in increasing immigrant children's social adaptation. The obtained results were discussed with the literature and some suggestions were presented.