Sosyal ve ekonomik destek hizmet modelinden faydalanan ailelerin yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi: Kayseri ili örneği
Evaluation of life criteria of families benefiting from social and economic support service model: the sample of Kayseri
- Tez No: 554229
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada; Kayseri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından sağlanan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmet Modelinden faydalanan ailelerin yaşam kaliteleri değerlendirilşmitir. Bu çalışmanın örneklemini; Kayseri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce sağlanan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmet modelinden 2015 yılı Temmuz ayı ile 2016 yılı Mart ayları arasında faydalanan 147 aile oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında, araştırmanın amacı ve hedefleri doğrultusunda hazırlanan 81 sorudan oluşan anket ve 5 sorudan oluşan Yaşam Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın istatiksel değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılmıştır. SPSS programı ile analiz edilebilen veriler One-Way ANOWA ve One-Sample T Test yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler tablo haline getirilmiştir. Elde edilen bulgularda; SED alan ailelerin büyük çoğunluğunun tek ebeveynli annelerden oluştuğu anlaşılmıştır. Ailelerin yarısından çoğunun toplam maddi geliri asgari ücret miktarının altındadır. Ebeveynlerin çoğu, küçük çocuklarının bakımı konusunda sorun yaşamaları nedeniyle çalışamamaktadır. Ailelerin yarısından fazlasının yaşam doyumları düşük ve orta düzeydedir. Bu sonuçlar doğrultusunda; toplumun tabanında yer alanların belirlenmesi ve bu bireylerin göz önünde bulundurularak özel politikaların üretilmesi gerekmektedir. Annelerin çalışma iş gücüne katılımı konusunda politikalar geliştirilmesi ve annelerin daha dezavantajlı durumda oldukları düşünüldüğünden güçlendirilmesine yönelik sosyal politikalar geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the families who were taken the advantages of the model of social and economical support by the ministry of family, labor and social services. 147 families who were taken the advantages of the model of social and economical support by the ministry of family, labor and social services in KAYSERİ between July 2015 and March 2016, are the samples of this study. The satisfaction with life scale which includes five questions and the survey which includes 81 questions and though the aims of the search were used to gather the informations. SPSS (Statistical Package for Social Science) for Windows 22.0 programma was used for the statistical evalution of the research. And this informations were analyzed the ways of One-Way ANOWA and One-Sample T Test. The inputs which were learned, were tabularized. According to the datas which was obtained, the families who took the social economical support, consist of the mothers have one parent. And more than half of this family's total income is less than minimum wage. Most of this parents get in trouble in their children's care so they don't participate the labour force. And more than half of this parent's satisfaction with the life scales are in low and average levels. According to the results, determing the base of society and producing the special policies about this person are suggested. His recommended that, social policies towards the mothers participating to the labor's force and enpowering mothers due to the idea mother's at more disadvantaged situations.