Kültürel mirasın aktarılmasında ve korunmasında yerel toplumun etkisi: Bergama örneği
The effect of the local community in the transmission and protection of the cultural heritage: The example of Bergama
- Tez No: 554246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı kültürel mirasın korunmasında ve aktarılmasında yerel halkın öneminin anlaşılmasıdır. Çalışma kapsamında kültürel mirasını korunmasını etkileyen unsurlar incelenmiş, kültürel mirasın korunması ve aktarılması konusu ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır. Yerel halkın kültürel mirasa etkileri üzerine önemli bir yazın geliştiği halde kültürel mirasın sürdürülebilirliği konusunda yerel halkın kendinde bir sorumluluk bulmaması bu duruma ilişkin katkıya açık durduğu görülmüştür. Kültürel miras deneyimlerinin ve kültürel mirasın korunmasında ve aktarılmasında sorumluluklarının ne olduğu sorusundan hareketle hazırlanan bu tez çalışmasında nitel araştırma yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Veri setinin oluşturulmasında UNESCO tarafından Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı Alanı olarak koruma altına alınan Bergama ilçesinde yaşayan yerel halk yüz yüze görüşme yöntemine başvurulmuştur. Fenomenolojik desene uygun olarak tasarlanan araştırma verisi tematik yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. Kültürel miras fenomenine ilişkin kültürel miras, koruma, aktarım ve sorumluluk olmak üzere dört ana temaya ulaşılmıştır. Araştırma bulgularının büyük ölçüde literatürle tutarlık gösterdiği görülmüş, bunun yanında kültürel mirasın korunması aktarılması ve sürdürülebilirliğinde yapılacak olan çalışmalarda toplumun göz önünde tutulması gerektiği konusunda fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand the importance of local people in the protection and transmission of cultural heritage. Within the scope of the study, the factors affecting the preservation of cultural heritage were examined and the issue of protection and transmission of cultural heritage was discussed in detail. Although an important literature on the impacts of local people on cultural heritage has been developed, it is seen that the local people do not have a responsibility in terms of sustainability of cultural heritage and it is seen to be open to contribute to this situation. In this thesis study, qualitative research approaches have been utilized based on the question of what are the responsibilities of cultural heritage and the protection and transfer of cultural heritage. In the formation of the data set, the local people who live in the district of Bergama, which has been taken under protection by UNESCO as the Multi-Layered Cultural Landscape Area, was consulted face to face. Research data designed in accordance with the phenomenological pattern were analyzed using the thematic method. Cultural heritage, protection, transfer and responsibility. The findings of the study showed that the findings of the study were consistent with the literature, and the ideas about the conservation of cultural heritage and the sustainability studies should be taken into consideration.