Çingene kadınların anlatılarındaki göç ve mekân: Ankara Kale Mahallesi'nde bir saha araştırması
Migration and space in the narratives of gypsy women: A fieldwork in Ankara Kale Street
- Tez No: 554271
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Göçerlikleri, kültürlerinin bir parçası olan Çingeneler için göç ve mekân ilişkisi incelenmeye değer bir konudur. Çingeneler de tarihleri boyunca gittikleri yere geldikleri yerin izini taşımış, göç yolunun 2 ucu arasında bir köprü olmuşlar, tüm dünya üzerinde bir kültür ağı oluşturmuşlardır. Çalışmanın amacı, Çingeneliğin mekânsal pratiğinin göçebelikten yerleşikliğe dönüşmesiyle birlikte kadınların mekânla olan ilişkilerinin ve göç deneyimlerinin bu dönüşümden nasıl etkilendiği sorusunun cevabını, onların anlatılarında aramaktır. İlk bölüme, göç ve toplumsal cinsiyet ilişkisinin kurulmasıyla başlanmıştır. Daha sonra kadının göçün bir öznesi, göçünse kadının hayatının önemli bir meselesi olduğu konusuna değinilmiştir. Bu bilgiler ışığında ilk bölümün son başlığında, Çingenelerin göçü, yersizlik ve yersizliğin zaman içinde gerçekleşen dönüşümü konularına odaklanılmıştır. İkinci bölüm ise, kuramsal çerçevenin 2.katmanını oluşturan, göç, mekân ve anlatı ilişkiselliğinin merkezinde Çingene kadınların hikâyesi ele alınmıştır. Göçebelikten yerleşikliğe uzanan yolculukta, Çingene kadınların göçle olan ilişkisinin, gündelik pratiklerinin ve kadınlık deneyimlerinin, göç sürecindeki izlerine değinilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise, bu çerçeve kapsamında saha görüşmelerine ve araştırmanın temel bulgularına yer verilmiştir. Çalışmanın örneklemlerini oluşturan Ankara Kale Mahallesi'ndeki Çingene kadınların gündelik yaşamlarına göçün etkisi, mekânsal değişimlerinin anlatılarındaki izleri, yaşam alanlarıyla kurdukları ilişki, belleklerindeki mekân kurguları gibi başlıklar yine toplumsal cinsiyet perspektifinden bakılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between migration and space is a subject worth investigating with regards to gypsies whose nomadism has been a part of their culture. Throughout their history, gypsies have always born the trace of their origins to wherever they have visited, established a bridge between those both ends of migration path creating a cultural network in the world. The aim of this study is to investigate the relationship of women to space within the transformation of spatial practices of gypsies from nomadism to sedentation and seek answer to how migration experiences were influenced due to this transformation within their narratives. First chapter begins with establishing the relationship between migration and gender. Then, it focuses on women as the subject of migration and how migration plays an important role in women's lives. In the lights of this information, the last title of the first chapter focuses on the migration of gypsies, homelessness, and the transformation of homelessness in time. Second chapter, which is the second layer of theoretical framework, consists of stories of gipsy women in the scope of migration, space and narrative. On their path from nomadism to sedentation, the relationship of gipsy women to migration, and the traces of their daily practices and womanhood experiences during migration process are mentioned in this chapter. The last chapter focuses on field interviews and main findings of the research. Titles such as the effect of migration to the daily practices of gipsy women in Ankara Kale Street, which is the sample of the research, traces of spatial change in their narratives, the relationship they build with their living space, construction of space in their memories are analyzed from gender perspective.