Kitle sporunun teşviki ve tesis politikaları Ordu ili uygulaması
- Tez No: 32554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Spor çağdaş bir yaşam biçimidir. Bum? bütün dünya ka bul etmiş durumdadır. Spor bütün vatandaşların hakkıdır. Dev let Türk vatandaşlarının beden ve rub sağlığını geliştirmek için yaş cinsiyet statü farkı gözetmeksizin tedbir almak so rundadır. ülkemizin spor politikası 1963 öncesi ve sonrası ola rak iki aşamada incelenebilir. 1963 sonrası dönem Planlı Kal kınma Dönemini kapsamaktadır. Bu dönem beş yıllık bölümlere ayrılmaktadır. Planlar; kamu ve özel sektör için emredici ko numundadır, istenildiği düşeyde başarılı olunamamışsa bile yatırım ve organizasyonlar belli bir çerçeve ve düzenli lik içinde yürütülmeye çalışılmıştır. 1986 yılında çıkarı lan 3289 sayılı kanun bu dönemde önemli bir yer teşkil etmek tedir. Ne yazıkki Ordu'da bu kanun hedefine ulaşamamıştır.. Sa nayileşmenin pek olmadığı, tarıma dayalı bir toplum olduğu L- çin kanunun spor tesisleri yönünden olumlu bir gelişme göster medigi gözlenmiştir. Ordu ilinde gerek milli eğitim kurumları gerekse yerel yönetimlerin spor tesislerine gerekli önemi vermemeleri kitle sporunun gelişmemesine neden olmuştur. Ordu'da halkın cinsiyet, egitim,yaş,sosyo-ekonomik du- 175rumları gibi unsurları spora ilgi düşeyini değişik kılmakta dır.' âacak şu da bir gerçek ki Ordu'da hem gene? nesi de orta yaş grubu sporla öyle yada böyle ilgilidir. Sevindirici o- lan da, ebeveynlerin gelecekte çocuklarını spora yönlendire ceklerini belirtmeleridir. Ordu halkı, spora daha çok yakın olabilmek için gerek snerkesi ve yerel yönetimden, gerekse ösel kulüplerden spora da ha çok yatırım yapmalarını beklemektedir. 176
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sport is a style of contemporary life which is accep ted by all of the world. Sport is a right for all compotriot. Government must take the necessary steps for Turkish people to improve their body and soul health without- any distinct-ion about age, sex, sta te. Our country sport policy may be examined according to two periods. Before and after 1963. After 1963, there-were or derly development period, which i s is ©epe rate t- for five years. These periods are command for public sector and good for pri vate sector. Even though the planned progress term couldn't been successful! in prospected level, it's invest monts and organisations have been tired to be e>iecus@d-4n~eer%a-ln ordeir- and f rome. The law of number 3289 that put into force in 1986 has played a key hole in this period. But unfortunately in Ordu it- hasn't been real ise t. Because, there is no real industry, there is only agriculture and then,- that rule is not good for Ordu, there are no any sport- buildings. Due to the National Education As-soeation and local assocation don't give impor tance Public sport- did not improve. There are many people who have different- sex, education age, social-economic situation in Ordu. Because of this. The 177interest of people to the sport may change. But the interest of young people and middle age people to the sport are very high. I think this is real situation. And also, Î think many parents will support their children in the future to make sport. Finally, the people fro» Ordu expect that central admi nistration and also local and private administrations should support to improve sporting facilities in Ordu. 178