Çocuk Esirgeme Kurumu Dergisi 'Çocuk'ta (1936-1948) toplumsal cinsiyet rejiminin inşası
Construction of the gender regime in The Children's Protection Society's Periodical : Çocuk (1936-1948)
- Tez No: 554310
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Türkiye'de ulus-devletleşme sürecinin hâkim toplumsal cinsiyet paradigmasını Çocuk dergisinin yayınlanmış sayılarındaki anlatı ve görseller üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Erken Cumhuriyet döneminin çocukluk anlayışı ve ulus-devletin sac ayaklarını oluşturan aile, eğitim ve askeri kurumların bu paradigma ile ilişkisini kurmaya çalışmak ve bu doğrultuda kız çocuklara ve erkek çocuklara atfedilen değer ve normların; onlardan beklenen görev ve sorumlulukların hangi durumlarda kesiştiği ve hangi noktalarda ayrıştığını görmek çalışmanın temel problemini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the gender paradigm of nation-state building process in the light of the visuals and narratives from the periodical Çocuk. To attempt to ascertain the interrelation between this paradigm and the notion of childhood in the early Republican era along with the family, education and military organizations that constitute the core elements of a nation-state; and through this assumption to find out the intersections and differences of the values and the norms attributed to boys and girls as well as the expected duties and responsibilities presents the main purpose of the study.