Kaliks(4)aren Langmuir-Blodgett ince filmlerin üretimi ve gaz sensör özelliklerinin kuartz kristal mikrobalans tekniği ile incelenmesi
Production of Calix[4]aren Langmuir-Blodgettthin films and investigation of gas sensor properties by quartz crystal microbalance technique
- Tez No: 554356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASER AÇIKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada 25,27-(dipropilmorfolinasetamido)-26,28-dihidroksi kaliks[4]aren maddesi LB ince film üretimi ve kimyasal gaz sensör uygulamaları için seçilmiştir. Kaliks[4]aren LB ince filmleri UV-Görünür Bölge ve Kuartz Kristal Mikrobalans (KKM) ölçüm sistemleri ile karakterize edilmiştir. Kuartz kristal yüzey üzerine depozit edilen kaliks[4]aren LB ince filmlerine ait kütle miktarı, tek bir tabaka için 2028,80 ng (7,65 ng mm−2) olarak tahmin edilmiştir. Aynı zamanda, bu LB filmlerin oda sıcaklığında geliştirilen organic buhar algılayıcı cihaz olarak duyarlılık özellikleri de incelenmiştir. Kaliksaren LB filmlerin zararlı uçucu organik bileşiklere karşı hassasiyet performansı KKM sistemi kullanılarak araştırılmıştır. Kaliksaren LB ince filmler diğer organik buharlara kıyasla diklorometan buharına daha fazla duyarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 25,27-(dipropilmorfolinasetamido)-26,28-dihidroksi calixarene organic materials was selected for the fabrication of LB thin film and chemical gas sensor applications. The characteristics of the calixarene LB films were evaluated by UV–Vis and quartz crystal microbalance (QCM) measurement systems. The mass deposited on the quartz crystal per bilayer was predicted as 2028.80 ng (7.65 ng mm−2) for the calixarene LB film. The sensing abilities of this LB film towards the development of room temperature organic vapor sensing devices were also examined. QCM system was fixed to investigate vapor sensing performance of calixarene LB films against to harmful volatile organic compounds (VOCs). The calixarene LB thin films were more sensitive to dichloromethane than other vapors.