Β-hidroksi amin tabanlı kaliks[4]aren Langmuir-Blodgett incefilmlerin karakterizasyonu ve organik buhar duyarlılıközellikleri
The characterization and organic vapor sensing properties ofβ-hydroxy amine based calix[4]arene Langmuir-Blodgett thinfilms
  1. Tez No: 674432
  2. Yazar: NURSEL ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASER AÇIKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında β-hidroksi amin tabanlı kaliks[4]aren (NHDACx) maddesi kullanılarak, Langmuir-Blodgett (LB) ince film tekniği ile tek ve çok katlı ince filmler üretilmiştir. Katı alttaş olarak kuartz cam, kuartz kristal ve altın kaplı cam yüzeyleri seçilmiş ve su yüzeyinde bulunan NHDACx molekülleri katı yüzey üzerine transfer edilmiştir. NHDACx LB ince filmleri Ultraviyole-Görünür Bölge Spektroskopisi, Kuartz Kristal Mikrobalans(KKM) ve Yüzey Plazmon Rezonans (SPR) teknikleri ile karakterize edilmiştir. NHDACx LB ince filmleri altın kaplı cam yüzey üzerine kaplandıktan sonra üç farklı zararlı organik buhara (diklorometan, aseton ve benzen) maruz bırakılmıştır. Sonuçlar NHDACx LB ince film maddesinin oda sıcaklığında sensör maddesi olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda, NHDACx LB ince film sensörünün diklorometan buharına olan tepkisinin diğer zararlı organik buharlara karşı olan tepkisinden daha çok olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, single and multi-layered thin films were produced by Langmuir-Blodgett (LB) thin film technique using β hydroxy amine-based calix[4]arene (NHDACx). Quartz glass, quartz crystal and gold-coated glass surfaces were selected as solid substrates and NHDACx molecules on the water surface were transferred onto these solid surfaces. NHDACx LB thin films were characterized by UV-Visible Spectroscopy, Quartz Crystal Microbalance (QCM) and Surface Plasmon (SPR) techniques. NHDACx LB thin films were exposed to three different harmful organic vapors (dichloromethane, acetone and benzene) after being coated on a gold-coated glass surface. The results showed that the NHDACx LB thin film material can be used as sensor element at room temperature. At the same time, it was observed that the NHDACx LB thin film sensor was more responsive to dichloromethane vapor than other harmful organic vapors.