Androctonus crassicauda akrep venomunun protein içerik miktarının belirlenmesinde nanodrop ve bradford yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of nanodrop and bradford methods for the determination of protein content of Androctonus crassicauda scorpion venoma
- Tez No: 554382
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Akrepler besin temin etmek ve kendilerini savunmak için venom üretebilirler. Akrep sokmaları insanlarda ciddi bir zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle, zehirlenmeler Dünya'nın tropik ve subtropikal bölgelerinde önemli bir halk sağlığı problemidir. Venom küçük peptitler, nörotoksinler, hemotoksinler ve sitotoksinler gibi biyolojik açıdan aktif moleküller için zengin bir kaynaktır. Böylece, araştırmacılar özellikle ilaç endüstrisinde farklı hastalıkları iyileştirmek için yeni etken maddeler bulmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, Androctonus crassicauda akrep venomunun protein içerik miktarının belirlenmesinde NanoDrop ve Bradford yöntemlerinin analiz sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scorpions can produce venom to provide food and defend themselves. Stings of scorpion cause a serious envenomation to animals. Therefore envenomations are a major public health problem in tropical and subtropical regions of the World. Since ancient times, venom of animals were used for therapeutic purposes in tradional medicine. The venom is a rich source for biologically active molecules such as small peptides, neurotoxins, hemotoxic, cytotoxic compounds. This is aimsed to compare the results of NanoDrop and Bradford methods in determination of protein content of Androctonus crassicauda scorpion venoma.