Harran ovası koşullarında, Ekim zamanı ve fide yaşının pamukta (Gossypium hirsitum L.) verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 55451
  2. Yazar: TUNCAY DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT fen fazla 250 sözcük) : TUBİTAK/TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Klavuzunu Kullanınız.) Bu çalışma, 1995 yılında, Harran Ovası koşullarında, normal ekim ve fide dikim yöntemlerinin pamukta (Gossypium hirsutum L.) verim ve verim unsurları üzerine etkisini saptamak amacıyla ele alınmış ve bitki materyali olarak Sayar 314 pamuk çeşidi seçilmiştir.Deneme, Bölünmüş Parseller deneme desenine göre;ekim zamanları ana parsellerde, ekim yöntemleri alt parsellerde olmak üzere, 3 tekrarlamalı olacak şekilde düzenlenmiştir.Naylon tünel altında, naylon torbalarda yetiştirilen fideler 5 Nisan,21 Nisan ve 5 Mayıs tarihlerinde tarlaya şaşırtılmışlardır.Varyans analizi sonucunda; fide dikim yönteminin küflü pamuk verimi (0.01), birinci el küflü oranı (0.01) ve bitki başına koza sayısını (0:01) önemli ve olumlu; geç ekimin ise, birinci el küflü oranını önemli ve olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Nisan ayında yapılan fide dikimlerinden daha fazla küflü pamuk verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT ( en fazla 250 sözcük). THE EFFECTS OF THE SOWING TIME AND AGE OF THE SEEDLING ON COTTON (Gossypium hirsutum Z.)YIELD AND YIELD COMPONENTS IN HARRAN PLAIN CONDITIONS. Objectives of this study was to determine the effects of seedling transplanting method and planting time on yield and yield components of cotton (Gossypium hirsutum L.) under Harran Plain conditions, in 1995. In this study, Sayar 3 14 cotton variety (Gossypium hirsutum L.) was used as plant material. Experiment was planned at Split Plot with three replications. Plots were arranged such as sowing dates are main plots and sowing methods are subplots. Seedlings were grown in plastic bags under plastic tube and transplanted to field on 5 April, 21 April and 5 May. According to variance analysis; it was found that the transplanting method possitively and significantly affected the seed cotton yield (0.01), first picking rate (0.01) and number of bolls (0.01); late sowing negatively and significantly affected first picking rate (0.01). The highest seed cotton yield was obtained from the planted seedlings on April.