Türkiye'de oluşturulan üst-anlatıların postmodern bilgi bağlamında analizi: Ekşi sözlük örneği
The analysis of meta-narratives built up in Turkey in the constructed of postmodern information: Ekşi sözlük case
- Tez No: 554632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Information and Records Management, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tezde Türkiye'nin modernleşme döneminin son dönemeci olan Cumhuriyet devrimiyle birlikte oluşturulan“Kemalizm”ve“milliyetçilik”üst-anlatılarının postmodern bilgi bağlamında günümüz toplumuna ne ifade ettikleri değerlendirilmektedir. Modernite döneminde pozitvizmin kurallarını kuşanarak kurulan ulus-devletlerin çerçevesini çizen üst-anlatılar, iletişim teknolojilerinin hızlı değişimi ile birlikte günümüz postmodern dünyasında yerini giderek çoğulcu söylemlere bırakmaktadır. Bu nedenle Kemalizm ve milliyetçilik üst-anlatıları, postmodernite ve iletişim teknolojilerinin ilişkisi dikkate alınarak seçilen bir araştırma evreni içerisinde irdelenmektedir. Tezin araştırma evreni Ekşi Sözlük olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni, Ekşi Sözlük'ün yapısı gereği çoğulculuğa, anonimliğe, metinlerarasılığa izin veren ve başlığı açılan kavramların özgürce tartışılabileceği bir platform olmasından dolayı postmodern bir yapıya sahip olduğu ve postmodern dünyamızı tam olarak yansıttığını düşünülmesidir. Bu düşünce çerçevesinde Cumhuriyet döneminde kurulmuş olan“Kemalizm”ve“milliyetçilik”anlatılarının, günümüz iletişim teknolojilerinden biri olan Ekşi Sözlük aracılığıyla postmodern toplumun çoğulcu diline yansımaları, Jacques Derrida'nın yapısökümcü okuma yöntemi uygulanarak sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the comprehension of“nationalism”and“Kemalism”meta-narratives by today's society, created by the Republican revolution are interrogated through postmodern information during Turkey's modernization period. In the period of modernity, meta-narratives that draw the framework of the nation-states established by encircled rules of positivism, are gradually replaced to pluralistic discourses in today's postmodern world with the rapid change of communication technologies. For this reason,“Kemalism”and“nationalism”meta-narratives are examined within a research universe based on the relationship between postmodernity and communication technologies. The research universe of the thesis is determined as Ekşi Sözlük. It has been selected as a postmodern structure, reflecting our postmodern world precisely because it is a platform allowing pluralism, anonymity, intertextuality and free discussion under each entry headline being documented. The reason for this is, Within the framework of this idea, the narratives of“Kemalism”and“ nationalism”which were established during the Republic period, the reflications of postmodern society on pluralist language are questioned by using deconstructive reading method of Jacques Derrida.