Rüzgar enerji santrallerinde fizibilite analizi
Feasibility analysis in wind power plants
  1. Tez No: 554633
  2. Yazar: SÜLEYMAN BUĞRA GÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ARMAĞAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Maliye, İşletme, Energy, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi yapan tesislerin değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mühendislik ekonomisi temelli oluşturulan finansal model kapsamında ekonomik koşullar, teşvik mekanizmaları ve yatırımcıların beklentileri dikkate alınmıştır. Ek olarak çalışma sırasında elde edilen bilgiler ile rüzgar enerji santrallerine yönelik güncel bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Varlığın değeri belirlenirken İndirgenmiş Nakit Akımı (İNA) analizi temelli finansal bir model oluşturulmuştur. İNA analizi kapsamında; Bugünkü Değer (BD), Net Bugünkü Değer (NBD), İç Verim Oranı (İVO) ve Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti (SEM) olmak üzere dört farklı ana yöntem kullanılmıştır. Söz konusu yöntemleri kapsayacak şekilde, son dönemde satış işlemi gerçekleşmiş bir rüzgar enerji santraline ait üretim verileri ve literatür taramasından elde edilen veriler kullanılarak, MS Excel programı üzerinden bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama kapsamında farklı indirgeme oranları kullanılarak üç farklı senaryo oluşturulmuştur. Senaryolar sonucunda elde edilen veriler değerlendirilerek, modelin uygulanabilirliği ve hangi senaryo altında en doğru sonucu verdiği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine the value of power generation facilities based on Renewable Energy Sources. Economic conditions, incentive mechanisms and expectations of investors are taken into consideration in the context of financial model based on engineering economy. In addition, the aim of this study is to create an up-to-date resource for wind power plants. A financial model based on Discounted Cash Flow (DCF) analysis was created when determining the value of the asset. Four different main methods were used within the scope of DCF analysis: Present Value (PV), Net Present Value (NPV), Internal Rate of Return (IRR) and Levelized Cost of Energy (LCOE). Using the production data for a recently sold wind power plant and the data obtained from literature review, an application was performed through MS Excel program and this application covers the above mentioned methods. Within the scope of the application three different scenarios were created by using different discount rates. By evaluating the data obtained from the scenarios, the applicability of the model and under which scenario this model gave the most accurate result, were questioned.