Üsküdar Üniversitesi psikolojik danışmanlık birimine son 2 yılda başvuran öğrencilerin, depresyon, anksiyete ve psikolojik semptomlarının sosyodemografik verilere göre değerlendirilmesi
Evaluation of depression, anxiety and psychological symptoms of the students who attended Üskudar University psychological counseling unit in the last 2 years according to sociodemographic data
- Tez No: 554635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Brimine başvuran öğrencilerin psikiyatrik şikayetlerinin belirlenmesi ve bu şikayetlerin yaş, cinsiyet, birlikte yaşanan kişi ve seans sayısına göre farklılaşmasının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 1 Ocak 2017-7 Kasım 2018 tarihleri arasında Üsküdar Üniversitesi, psikolojik danışmanlık birimine başvuran öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi olarak evrenin tümü alınmış olup, örneklemde 198 öğrenci yer almaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Ruhsal Belirti Tarama Listesi (SCL 90-R), Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 23.00'da analiz edilmiş olup, veri analizinde betimleyici istatistiklerle birlikte t-test ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin Beck depresyon puan ortalamaları 18,64-10,67 olup orta düzeyde depresyon gözlenmiştir. Beck Anksiyete puan ortalaması ise 14,12-12,46 olarak hesaplanmıştır ve bu ortalama örneklemde hafif anksiyeteye işaret etmektedir. Ruhsal Belirti Tarama Listesi açısından yapılan değerlendirmelerde öğrencilerde en şiddetli belirtiler depresyon faktöründe gözlemlenirken; fobi ve psikotizm faktörlerinde en düşük ortalama ortaya çıkmıştır. Sosyodemografik özellikler açısından yapılan değerlendirmede psikiyatrik şikayetlerin yaş ve cinsiyete göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Diğer taraftan depresyon, anksiyete, paranoid düşünceler ve ek skalayı oluşturan suçluluk, yeme ve uyku bozukluğunun yalnız yaşayan katılımcılarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte anskiyete, obsesif-kompulsif belirtiler ve psikotizm düzeyleri 5 seans ve üzeri terapi alan öğrencilerde anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the psychiatric complaints of the students who applied to Uskudar University Psychological Counseling Unit and to evaluate the differantiation of these complaints according to age,gender,number of people and sessions. The research population consisted of the students who applied to psychological counseling unit of Üsküdar University between January 1, 2017 and November 7, 2018. As the research sample, the whole universe was taken, and there were 198 students in the sample. In order to collect the data, the Sociodemographic Information Form and the Psychological Symptom Check List (SCL 90-R) , Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory were used. The data were analyzed in SPSS 23.00 and t-test and ANOVA were used in the data analysis together with descriptive statistics. The findings were evaluated at &95 confidence interval and %5 significance level. According to the findings obtained from the study, Beck depression scores of the students were 18,64-10,67 and moderate depression was observed. The mean Beck Anxiety score was calculated as 14,12-12,46 which indicates mild anxiety. The most severe symptoms were observed in depression factor in the evaluations made in terms of Mental Symptom Check List. The lowest means were found in the phobia and psychotic factors. Psychiatric complaints did not differ according to age and gender. On the other hand ,depression,anxiety,paranoid thoughts and additional scales, guilt, eating and sleep disorder were found to be higher in the participants living alone. However, anxiety, obsessive compulsive symptoms and psychotism levels were found to be significantly higher in students who recieved 5 sessions or higher therapy.