Eser sözleşmelerinde yüklenicinin işe zamanında başlamaması ya da işi tamamlamaması hallerinde sözleşmeden dönme
The termination of the work of contract in case of contractor's delay in starting work or fail to complete work
  1. Tez No: 554636
  2. Yazar: ZEYNEP SEDA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZ SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 470. ve 486. maddeleri arasında Eser Sözleşmesinin tanımına, kurulmasına, yürütülmesine ve bazı sebeplerin ortaya çıkması halinde eser sözleşmesinin sonlandırılmasına ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Bir eser sözleşmesinin tarafı olan yüklenicinin işe başlamaması, işi geciktirmesi ya da işi belirlenen zamana yetiştiremeyeceğinin anlaşılması halinde işsahibinin TBK m.473/1'e göre sözleşmeden dönme imkânı vardır. Türk Borçlar Kanunda, vadesinden evvel sözleşmenin ifa edilmeyeceğinin öngörülmesi ya da borçlusu tarafından bildirilmesi halinde sözleşmenin sona erdirilmesini sağlayan genel bir hüküm bulunmamaktadır. İşte TBK m. 473/1 eser sözleşmelerine özgü düzenlenmiş bir hüküm olup eserin ifa edilemeyeceğinin açıkça anlaşılması halinde sözleşmenin vadesi gelmemiş olsa dahi sözleşme işsahibi tarafından sonlandırılabilecektir. Çalışmamızda yüklenicinin işe zamanında başlama ya da işi sürdürme yükümlülüğünü yerine getirmemesi sebebi ile işsahibinin eser sözleşmesinden dönebilmesi açıklanmıştır. Anlaşılabilir bir tez yaratmak amacıyla Yargıtay kararları kullanılmıştır. Ayrıca önceki 818 sayılı Borçlar Kanunu ile şimdiki 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu karşılaştırması yapılmıştır. Doktrindeki tartışmalara yer verilerek benimsenen görüşler güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In The Contract of Work No.6098, in the Articles 470 through 486 of the Turkish Code of Obligations, The Contract of Work's definition, establishment, execution and termination of the contract are made. According to Turkish Code of Obligations article 473 / 1, if the Contractor, who is a party of The Contract of Work, does not start work, delays the work or understands that it cannot be completed by the specified time, the Employer has the possibility of terminating the contract. The Turkish Code of Obligations do not contain a general provision stating that the contract will be terminated if it is foreseen that the contract will not be executed before the due date or if the debtor informed the Employer that the contract will not be performed by the debtor by the due date. The article 473/1 is regulated as a specific for the Work of Contracts. The contract could be terminated by employer if the contract has not been reached by the due date and if it is clearly understood that the work could not be performed. In the subject, it is explained that the contractor can terminate from The Contract of Work because the contractor does not fulfill his duty to start work or continue working. In order to create a comprehensive thesis, Supreme Court decisions are used in the subject. Former (Turkish Code of Obligations were numbered 818) and current (Turkish Code of Obligations were numbered 6098) code provisions are compared. The adopted views are strengthened with the arguments that took place in the doctrine.