Türk Vergi Hukuku'nda özel usulsüzlük cezaları ve yargı yolu
Special irregularity acts and judicial remedy in Turkish Tax Law
- Tez No: 554712
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KURŞAD YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Hukuk dallarının neredeyse tümünde vatandaşlara bir takım haklar tanınırken aynı zamanda bir takım da yükümlülükler getirilmiştir. Bu yükümlülüklerin bir kısmı uyulması gereken şekli kurallardan doğmaktadır. Türk vergi hukuku alanında da başta vergi mükellefleri ve sorumluları olmak üzere, vergi ödevlisi konumunda olan kişiler bakımından bir takım uyulması gereken şekli kurallar getirilmiştir. Bu çalışmada, Türk vergi hukuku kapsamında yer alan, vergi kaybını önlemek amacıyla getirilmiş bazı şekli kurallara uyulmaması halinde meydana gelen özel usulsüzlük fiilleri, bu fiillere uygulanacak ceza miktarları, niteliği itibariyle kabahat olan özel usulsüzlük fiillerinin diğer vergi kabahatleri ve genel olarak kabahatler ile benzerlikleri ve farklılıkları ele alınmıştır. Son olarak, özel usulsüzlük fiilleri neticesinde vergi idaresi tarafından tesis edilecek olan ceza işleminin niteliği ve bu ceza işlemine karşı başvurulacak yollardan birisi olan yargı yoluna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In almost all branches of law, citizens were granted certain rights and also a number of obligations were introduced. Some of these obligations must be obeyed by the rules. In the field of Turkish Tax Law, a number of rules have to be complied with, especially for taxpayers and those responsible for tax incumbents. In this study, in the scope of the Turkish Tax Law, certain forms of irregularity, which are introduced in order to prevent tax loss, the amount of punishment to be applied to these acts, the other irregularities in the nature of the special irregularities, and the similarities and differences with the misdemeanors is discussed. Finally, the jurisdiction, which is one of the ways to be applied against the punishment, has given way to the nature of the punishment process which will be established by the tax administration as a result of special irregularity acts.