Nişanın sona ermesinin hüküm ve sonuçları
The provisions and results of the termination of engagement
- Tez No: 554713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ YAVUZ İPEKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Nişanın sona ermesine dayalı hükümlerin uygulanabilmesi için her şeyden önce geçerli bir nişan ilişkisinin varlığı gerekmektedir. Bu sebeple çalışmamızda önce nişanın kurucu ve geçerlilik unsurlarını inceledik. Ayrıca taraflar arası ilişkinin nişan olarak değerlendirilmesi üzerinde olabildiğince durarak nişan hükümlerinin uygulanabileceği ilişkileri tespit etmeye çalıştık. Nişan hükümlerinin uygulanabilmesi için, nişanın evlilik olmaksızın sona ermesi gerekmektedir. Çalışmamızda, nişanı evlilik dışında sona erdiren tüm hâlleri inceledik. Nişanın evlilik olmaksızın sona ermesi hâlinde karşımıza bazı sonuçlar çıkmaktadır. Bunlar: Maddi tazminat, manevi tazminat ve hediyelerin iadesidir. Maddi tazminat mal varlığına ilişkin, manevi tazminat ise kişi varlığına ilişkin bir zarar olması hâlinde karşımıza çıkmaktadır. Hediyelerin iadesi ise nişan sürecinde nişanlılara verilen hediyelerin iadesine ilişkin bir taleptir. Her talep özelinde, talep hakkı olanlar, talebin hukuki niteliği ve şartları ayrı ayrı incelenmiş olup uygulamada özellik arz eden noktalar çalışmamızda yer almıştır. Anahtar Sözcükler Nişan, Nişanın Sona Ermesi, Maddi Tazminat, Manevi Tazminat, Hediyelerin İadesi, Zaman Aşımı.
Özet (Çeviri)
In order for the execution of the provisions about the termination of engagement, first of all, there should be an engagement relationship. Therefore, in our study, we examined the constituent and validity elements of the engagement. Additionally, particularly dwelling on whether the relationship between the parties is evaluated as an engagement, we attempted to determine the relationships over which the provisions of engagement can be applied. In order for the provisions of engagement to be applied, it is necessary that the engagement is terminated before the marriage. In our study, we examined all the cases in which the engagement is terminated before the marriage. In case of the termination of an engagement before the marriage, some demands are emerged. These are: material compensation, immaterial compensation, and return of the gifts. The material compensation is demanded in case of a pecuniary damage, and the immaterial compensation emerges in case of a damage to the immaterial rights. As per the return of the gifts, it is a demand requesting to receive the gifts given to the fiancées during the engagement. The owners of the demand right and the conditions of the demand were separately investigated for each particular demand, and important disputes in the implementation were emphasized in our study. Keywords Engagement, Termination of Engagement, Material Compensation, Immaterial Compensation, Return of the Gifts, Time-out.