Asenkron motorlarda sargı yapısının motor performansına etkisinin deneysel olarak incelenmesi.
Experimental investigation of the effect of winding structure on motor performance in induction motors.
- Tez No: 554825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIM GÖKHAN YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Asenkron motorların performansını artırmak amacı ile yapılmış birçok çalışma literatürde mevcuttur. Stator ve rotor oluk yapılarının optimize edilmesi, kullanılan malzemelerin analizi, motor sürücü devrelerinin geliştirilmesi, tasarım parametrelerinin iyileştirilmesi, sargı tekniklerinin geliştirilmesi vb. yöntemler ile motor performansının artırılması hedeflenmektedir. Asenkron motorlarda sarım tekniği, motor performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Stator oluk yapısında kullanılan sarımların farklı yapılarda olması, oluktaki sipir sayısı, kullanılan bobin tellerinin çapı ve uzunluğu gibi parametreler motor performansını değiştirmektedir. Bu tez çalışmasında 1,1 kW gücündeki sincap kafesli bir asenkron motorun stator sargılarında iki farklı sarım tekniği kullanılarak performans değerlendirmesi yapılmıştır. Motor sargıları yarım kalıp ve tam kalıp sarılmıştır. Bununla birlikte stator oluğundaki sipir sayılarının etkisinin görülebilmesi amacıyla, her bir oluktaki sipir sayısı 96, 106 ve 116 olacak şekilde sarılmıştır. Deneysel çalışmalarda 6 adet aynı güç ve ebattaki motorlardan, 3 adedi 96, 106 ve 116 sipir olacak şekilde yarım kalıp, diğer 3 motor ise yine 96, 106 ve 116 sipir olacak şekilde tam kalıp olarak sarılmıştır. Boşta, kısa devre ve yüklü çalışma deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneylerden elde edilen veriler ile eşdeğer devre parametreleri, moment ve verim hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, 106 sipir tam kalıp motordan en iyi verim elde edilmiştir. Ayrıca aynı sipir sayısında tam kalıp motorlardan elde edilen verimlerin yarım kalıp motorlara göre daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Asenkron motor, performans analizi, sargı yapısı, tam kalıp sargı, yarım kalıp sargı.
Özet (Çeviri)
The literature includes many studies conducted with an aim to increase performance of induction motors. Methods like optimisation of stator and rotor slot structures, analysis of used materials, development of motor drive circuits, improvement of design parameters, development of winding techniques, etc. are used to achieve increases in motor performance. In induction motor winding technique have a significant effect on the motor performance. Parameters such as different structures of coils used in the stator slot types, the number of coils in the slot and the diameter and length of the used coil wires create changes in motor performance. In this thesis study motor performance is analysed with two different winding techniques used in stator coils of a 1.1 kW squirrel-cage induction motor. Motor windings were coiled half coil winding and whole coil winding. In addition, to analyse the effect of the number of coils on each stator slot spooling was done in three coil number options, namely 96, 106 and 116 coils. In experimental studies 6 motors with the same power and size specifications were prepared to comprise 3 motors with 96, 106 and 116 coils on half coil winding , and 3 motors with 96, 106 and 116 coils on whole coil winding. Experimental tests were conducted no-load, locked rotor, and loaded operation. The data collected from these tests were used to calculate equivalent circuit parameters, torque, and efficiency and etc. values. According to the obtained results, the best efficiency was obtained from 106 coil whole coil winding. In addition, it is inferred that efficiency rates of whole coil winding motors is better than those of half coil winding motors at the same number of coils. Keywords : Induction motor, performance analysis, winding structure, whole coil winding, half coil winding.