Fırçasız doğru akım makinelerinde konum algılayıcısız hız denetimi
Sensorless speed control of brushless DC machines
- Tez No: 101013
- Danışmanlar: PROF.DR. M. EMİN TACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
FIRÇASIZ DOĞRU AKIM MAKİNELERİNDE KONUM ALGILAYICISIZ HIZ DENETİMİ ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, Fırçasız Doğru Akım Makinelerinde Konum Algılayıcısız Hız Denetimim, stator sargılarında rotor hareketi ile endüklenen gerilimlerin entegre edilerek, güç anahtarlarının (IGBT,MOSFET) komütasyon anlarının belirlenmesine ve dolayısı ile ilgili fazların enerjilendirilmesi yöntemine dayanarak gerçeklenmesi ve benzetiminin yapılmasıdır. Bu çalışma kapsamında Fırçasız Doğru Akım Makinesinin konum algılayıcısız hız denetimi seçilen bir tümdevre ve tasrlanan güç elektroniği denetim deveresi kullamlarak gerçeklenmiştir. Benzetim aşamasında öncelikle doğrudan konum algılanmasına ilişkin benzetim, ikinci aşamada ise konum algılayıcısız denetime ilişkin benzetim MATLAB/SIMULINK ortamında koşturulmuştur. FDAM konum algılaycısız denetim yöntemleri detaylı biçimde incelenmiştir Özellikle dayanıklı tüketim sektöründe kullanılan motor denetim sistemlerinde, Daimi Mıknatıslı Fırçasız Doğru Akım Makinelerinin kullanımı yönünde giderek artan bir eğilim vardır. Bu eğilimin temel nedeni önemi giderek artan verimlilik standartlarıdır. Özellikle fırça kollektör düzeninin olmaması, yüksek enerji yoğunluklu mıknatıs malzemelerin teknik ve maliyet yönünden kullanılabilirliğinin artması, güç elektroniği anahtarları ve mikrodenetleyicilerin teknolojilerinin yükselmesi ve maliyetlerinin düşmesi, elektronik denetimli motorların kullanma eğilimini hızlandırmıştır. Daimi Mıknatıslı Fırçasız Makineler, statorunda endüklenen hareket gerilim açısından, trapezoidal biçimli Daimi Mıknatıslı Fırçasız Doğru Akım Makineleri (FDAM), Sinusoidal biçimli Daimi Mıknatıslı Senkron Makineleri (DMSM) olmak üzere sınıflandırılabilirler. FDAM lu tahrik sistemi, bir doğru gerilim kaynağının, komütasyon sırası ve anları rotora yerleştirilen konum algılayıcısı tarafından belirlenen güç elektroniği elemanlarının anahtarlanması ve ilgili fazların enerj ilendirilerek sürekli enerji dönüşümünün sağğlanması ile oluşturulur. DMSM de ise makine hız denetimi için akım yada gerilim PWM yöntemi ile regüle ederek sinü biçimli değişen gerilim oluşturulur. Daimi Mıknatıslı Fırçasız Makinelerin çalışma ilkesi, adım motorları gibi basit olmasına karşılık, akım ve endüklenen gerilimin etkileşimi ile moment oluşumu konusunda birçok sorun olduğunun belirtilmesinde fayda vardır. Her iki makinenin çalışma ilkesi açısından en temel özellik, rotordaki mıknatıs alanının statorda xıendüklediği gerilimler ile statora uygulanan akımların en iyi biçimde eşleştirilerek düzgün momentlerin oluşturulmasıdır. FDAM de, trapeozidal biçimli gerilimlerin oluşturulabilmesi için, statro srgıarı konsantre yapıdadır ve magnetik olarak düzgün bir rotor alanınının oluşturulabilmesi için mıknatıslarda yüzey montaj biçiminde yerleştirilmiştir.Pratikte, 120° ve 180° lik iletim olmak üzere iki komütasyon stratejisi kullamlmaktadır. FDAM nin temel avantajı denetiminin basitliği ve daha az sayıda ve hassayiette algılayıcı kullanma gereksinimidir. Belirli bir rotor konumu için, iki fazm iletimde bir fazın kesimde olması ve iletimde olan fazların birbirine seri olarak bağlanması nedeni ile denetlemek ve regule etmek için yalmzca bir akım çevrimi oluşmaktadır.Buda doğru akım barasına yerleştirilen bir akım şönt direnci ile uygun filtreden geçirildikten sonra kolayca algılanabilmektedir. Komütasyon devresi ise rotor konum algılayıcısından aldığı konum bilgisi ile bir sonraki 60° lik dönem için hangi fazların iletimde kalacağım belirlemektedir. Trapezoid biçim nedeni ile, sabit hızda dönen FDAM gerilimleri bir komütasyon dönemi boyunce sabit kalır ve doğrusal biçimli olarak kesimde kaldığı süre boyuna zıt gerilime doğru değişir. Endüklenen gerilimlerin sabit kaldığı süre boyunca, bu aralıklarda iki fazdan doğru akım geçirilirse ve o anda doğrusal değişen faz kesimde tutulursa rotorda iki doğru alanın etkileşimi ile sabit momentler oluşacaktır. Ancak komütsayon ve düzgün olmayan stator diş yapısı nedeni ile mil momentinde titreşimlerin oluşması kaçınılmazdır. Daimi Mıknatıslı Senkron Makinelerde ise stator sargı yapısı olarak asenkron makinelerde olduğu gibi klasik sinusoidal dağılımlı alternatif akım sargı yapısı görülür. Sargının görevi hava aralığınında sinüs biçimli değişen döner alan oluşturmaktır. Özellikle endüklenen gerilimlerin ve stator akımların sinusoidal biçimli olması nedeni ile FDAM de görülen komütasyon anlarmdaki titreşimler burada en az düzeydedir. Uygulanan akımların ve gerilimlerin, sinü biçimli değişen endüklenen gerilimlere en yüksek düzeyde uyması gerekliliği nedeni ile bu makineler, enkoder, resolver gibi yüksek çözünürlüklü algılayıcılara ihtiyaç duymakta buda sistem karmaşıklığım ve maliyetin olumsuz yönde etkilemektedir. Özetlenirse, Trapezoidal gerilim biçimli Fırçasız Doğru Akım Makineleri;. Fırça Kollektör yok. Düşük çözünürlükte konum algılayıcısına ihtiyaç duyar ancak, endüklenen gerilim ve akım eşleştirmede yetersiz kalır. Daha basit ve ucuz elektronik. Komütasyon anlarında moment titreşimleri. Asenkron makineyi süremez Sinüsodial gerilim biçimli Senkron Makineler;. Endüklenen gerilim ve akım en iyi düzeyde eşleşir, ancak yüksek çözünürlükte konum algılayıcısına ihtiyaç duyar.. Komütasyon anlarında ihmal edilebilecek titreşimler. Daha pahalı bir elektronik xıı. Aynı fazarası endüklenen gerilimde ve aynı momentte %15 daha fazla akım ve bu akımda güç anahtarı, kayıp, verim vs. Bunula birlikte Fırçasız Doğru Akım Makinelerine bu tür uygulamalrda denetimde bir karmaşıklık getirmiştir. Yukarıda belirtildiği gibi FDAM yariletken elemanlardan oluşan güç katı ile denetlenir ve makinin düzgün kalkış yaparak, uygun komütasyon sırasında anahtarlama yapıilmesi için rotor konum algılayıcılarına ihtiyaç duyar. Özellikle maliyetin ve rekabetin güç olduğu bu tür uygulamalarda Hail etkil algılayıcı, Enkoder, Resolver gibi konum algılayıcılarının eklenmesi tahrik sisteminin maliyetini, karmaşıklığım ve özellikle seri üretimde karşılaşılan sorun sayışım arttırır. Makinenin bütün çalışması algılayıcıya bağlı olduğundan sistem güvenilirliğide önemli ölçüde azalmış olur. Çoğu zaman uygulama mekanik bir algılayıcının o ortam yerleştirilmesine ve çalışmasına imkan vermeyebilir. Genelde bu tür uygulamalarda Hail etkilli konum algılayıcıları kullanılmaktadır. Hail ise sıcaklığa hassas bir algılayıcı olduğundan motorun çalışma sıcaklığım sınırlar. Bir diğer sorun ise, komütasyon anlarında 2°...5° elektriksel açı kadar sapmaya yolaçan, algılayıcının motor içine yerleştirilmesinde seri üretimin ve mekanik yerleşimin toleranslardır. Bu olumsuzlukları nedeni ile fırça kollektörün olmaması, yüksek verim ve enerji youğunluğu, gürültü azlığı gibi çok önemli avantaj lan olan Daimi Mıknatıslı Fırçasız Makinelerin bu olumsuzluklarının giderilmesi amacı ile birçok yöntem üzerinde çalışmalar sürmektedir. Konum Algılama Yöntemleri: 1. Statora endüklenen hareket geriliminden rotor konumunun algılanması yönteminde, herhangi iki fazın iletimde olduğu aralıklarda, o aralıkta kesimde olan ve üzerinden akım geçmeyen faz üzerinde rotor hareketi ile ednüklenen hareket geriliminin algılnarak bir sonraki komütasyon anının ve sırasının berlirlenmesine dayanır. Bu yöntemide kendi için üç yönteme ayırmak mümkündür.. Sıfır Geçiş Yaklaşımında endükelenen gerilimlerin sıfır geçişleri belirlenir ve belirli bir gecikme ile komütasyon işareti üretilir.. Faz Kilitleme yönteminde denetim devresi endükenen gerilimle senkron olarak çalışır.. Bu tez çalışmasının konusu olan Endüklenen gerilimlerin entegrasyonu yönteminde ise, enerj ilenmeyen fazm gerilimi entegre edilerek bir anlamda stator sargılarında halkaldığı akı izlenmiş olur. Akının belirlibir seviye gelmesi mıknastının iletime geçecek faz sargısına yeteri kadar yaklaştığı anlamına geldiğinden, komütayon işareti üretilerek rotor hareketi sağlanır. 2. Stator üçüncü üsttitreşim bileşenlerinden komütasyon işareti üretilmesi 3. IGBT güç anahtarına antiparalel olarak yerleştirilen güç diyodunun iletim aralğından konum algılanması 4. Motor parametrelerinin izlenmesi ile konum bilgisinin elde edilmesi.. Motor uç gerilim ve akımlarından halkalanan akının çeşitli koordinat dönüşümleri ile bulunarak.“Kalman Filtreleme”yöntemi kullanılarak xiiiYukarıda açıklanan yöntemlerden 1, 2 ve 3 yöntemleri, 120° elektriksel iletimli FDAM için kullanılmaktadır. Yukarıda 4 nolu başlık altma bahsedilen yöntemler ise DMSM için kullanılmaktadır.Tezin bundan sonraki bölümlerinde bu yöntemler ayrıntılı olarak incelenecektir. Kalkış Yöntemleri: Yukarıda bahsedilen doğrudan konum algılaycısız denetim yöntemleri endüklenen hareket geriliminin algılanabilecek seviyeye geldiği sürekli hal çalışma durumu için geçerli olmakta, kalkış ve düşük hızlarda gerçerli olmamaktadır.Burada bahsedilecek olan kalkış yöntemleri hehangi iki yada üç fazın raslantısal olarak enerj ilendirilerek rotorun belirli bir konumda stator kubu ile çakışık(align) hale getirilmesini referasn alan yöntemlerdir. Aşağıda bu yöntemler kısaca açıklanmıştır.. Rotor çakışık duruma getirildikten sonra stator sargılarına giderek artan frekans değerlerine akımlar uygulanır. Frekansın artış hızı ise sistemin eylemsizliğine kutup sayısına bağlı olarak değişir. Her enerj ilendirmede uygulanan darbenin genişliği uygun değerde ise rotor kendini stator fazlarına kitler motor açık çevrim olarak çalışır. Endüklenen gerilimlerin algılanabileceği belirlibir hıza gelince motor kapalı çevrim olarak çalışmaya başlar.. Motor fazlarına özel bir PWM biçimi uygulanarak rotorun örnek olarak A fazına çakışık olması sağlanır. Sıkça uygulanan heriki yöntemde dinamik açıdan zayıf bir performansa sahiptir. Açık çevrim darbe uygularken komütasyonun cok erken yada gec uygulanması ile rotor kilitlenebilir yada sargılardan yanlış komütasyon sonucu aşın akımlar geçebilir. Bir diğer olumsuz yön ise kalkışta ve durmada rotorun konumu hakkında bilgi sahibi olunamamasıdır.. Daimi Mıknatıslı Makinelerde statorun sacının doyma etkisi nedenile, faz endüktansları rotor konumuna bağlı olarak değişir. Bu ilke statora yüksek frekanslı düşük genlikli işaretlerin uygulanması ile doğrudan yada uygulanan akımların düme ve yükselme zamanlarının heriki yöndede bulunarak endüktanslann hesaplanmaıs ile dolaylı olarak kullanılabilir. Bu yöntemin olumsuz yönü ise yüksek hızlı matematiksel işlem niteliğine sahip Sayısal îşaret İşleyicilerin (DSP) kullanma gereksinimidir. Sonuçlar: FDAM, konum algılayıcısız denetiminde herhangibir anda iki faz iletimde, bir faz kesimde kalmaktadır. Dolayısı ile enerj ilenmeyen bu fazda rotordaki mıknatısların hareketi ile endükelen gerilim konum algılama için kullanılabilir. FDAM denetimi için kullanılan konum algılayıcısız denetim yöntemleri (l)Endüklenen hareket gerilimine (2)Stator üçüncü üsttitreşim (harmonik) bileşenine (3) IGBT kontrollü güç anahtarına ters paralel olarak bağlanan kontrolsuz güç diyodunun iletim aralığına dayanmaktadır. En sık olarak ise (1) nolu özelliğe dayanan sıfır geçişlerin algılanması ve gerilim entegrasyonu yöntemleri kullanılmaktadır. xıv
Özet (Çeviri)
SENSORLESS SPEED CONTROL OF BRUSHLESS DIRECT CURRENT MACHINES SUMMARY The objective of this thesis is to present“The Simulation and Realization of The Position Sensorless Control of Brushless Permanent Magnet Direct Current Motor Drive”based on estimating“The Commutation Angles”power elecronics switches(IGBT,MOSFET) to energize proper phase winding, by Integrating the Back Emfs on stator phase windings, by the movement of rotor. Sensorless control requires only four resistor to sense back emfdivider networks from which provides position, velocity, and disturbance torque information can be derived. Sensorless Speed Control of Brushless Direct Current Machine is realized by designing a new power electronics control circuit with a properly selected Integrated Ciruit. In Simulation Stage first, Speed control by direct position detection of BLDC is simulated and next sensorless speed control by using back-emf integraion method is simulated using MATLAB/SIMULUNK enviroment. Especially within the appliance motor control industry there is an increasing trend to move towards using“Brushless DC Motors”. This trend is in response to recent legislation mandating improved efficiency standards in appliance applications. Advances in magnetic material technology which makes the use of more enrgy density magnets to be manufacture, accelerate this tendency. By increasing the energy density means the same energy could be achieved with smaller size. Also very rapid improvement in power electronics area especially in IGBT Technology, smaller, low loss, high frequency power switches could be used with the same current ratings. Permanent magnet motors are generally classified as permanent magnet brushless dc motors with trapezoidal back emf and permanent magnet synchronous motors with sinusoidal back emf. The dc brushless motor employs a dc power supply switched to the stator phase windings of the motor by power devices, the switching sequence being determined from the rotor position. The PM synchronous motor employs a sinusoidal variable frequency with a voltage-regulated or current-regulated PWM inverter to achieve control of the motor speed and torque. Although the operating principle of Permanent Magnet Motors is as simple as stepping motors which make it very attractive for especiaaly home appliance industry, current execution and torque production mechanism have many specipic problems due to the commutation. So a brief characteristics will be give about sinusoidal or trapezodial back emf brushless permanent magnet motors. xvIn BDCM, Because of The trapezoidal waveforms, stator windings are concentrated and the magnets are surface mounted to obtain magnetically smooth airgap. Practicaly there are two common comutation startegies which are 120°- 180° respectively. The main advantage that Trapezoidal drives is the control simplicity and sensor requirement with less resolution. For agiven shaft angle, a trapezoidal controller needs to regulate only one current(flowing in one winding and out another) by using single current sensor in dc bus.The power stage connected to third winding is turned off. Only one current feedback loop is required. Commutation logic, using the signals from an absolute shaft encoder, selects which measured windings are driven to reduce the error.The line-to-line back-emf of the trapezoidal motor (or brushless dc-motor), rotating at constant speed, remains constant over a“commutation segment”and then begins to ramp to the opposite voltage. It can be seen, by equating mechanical power out to electrical power in, that uniform torque is generated by forcing a constant current to flow through the winding pair with constant back-emf, while holding current in the third winding at zero. It can also be shown that uniform torque is generated in the sinusoidal motor if each winding is driven with a sinusoidal current in phase with the windings' s back-emf voltage. Sinusoidal Back Emf Permanent Magnet Drives maintain the classical polyphase ac induction or synchronous machines which have sinusoidally distributed stator windings with both interior or exterior magnets. Especially both the Supply voltages and currents are sinusoidal. These two key properties make electrical torque very smoth with the expence of high resolution and cost position sensors. As a key feature to obtain best performance from Permanent magnet machines, Voltages and Currents applied to stator winding must precisely match Induced Back Emfs waveforms. As it is sinusodial in these type of drives, high resolution position sensors needed like resolver, encoder etc. At result Trapezoidal Motors have. Inexpensive feedback sensor, but cannot compensate for motor back emf mismatch without high resolution sensor.. Simpler less expensive electronics. Good Current control at high motormspeed. Generates Torque glitch at commutation edge.. Cannot drive induction motor. Sinusoidal Motors,. Can tailor current waveform to match motor, but with more expensive feedback sensor.. No commutation Torque gitch.. Compatible with induction motor vector.. More expensive electronics. 15% higher transistor current to get given torque for same peak line-line motor voltage xviThe introduction of brushless dc motors has however increased the level of complexity in controlling these applications. Moreover, Brushless Direct Current Motors typically require some form of position transducer in order to select the correct commutation sequence. However in such cost sensitive applications the additional cost associated with adding position transducers is not acceptable or even practical. The rotor position needed to commutate the phases is obtained using Hall sensors or an absolute encoder. The rotor position signals are decoded in the control circuit to provide the proper sequencing of the top and bottom drive outputs. Due to the disadvantages and limitations of the position sensors, the control of a PM motor without using position sensors is preferred. Several algorithms are reported in the literature to obtain the position information for proper motor commutation. 1. Position sensing using back emf of the motor. The back emf voltage in the unexcited phase can be measured to establish a switching sequence for commutation of the power devices in the three-phase bridge inverter. Based on the rotor position, the power devices are commutated sequentially every 60 degrees to continually synchronize the phase excitation with the magnet mmf wave. The commutation is typically initiated at the beginning and end of the flat top portion of the back emf waveform. The electrical phase of the back emf should be the same as the stator currents for optimal control and maximum torque/ampere. The back emf is the direct indication of the torque production capability of the motor.Using the terminal voltages of the motor and the switching sequence of the power devices, the back emf of the motor can be obtained. The sensed back emf can be used in several ways to obtain the proper switching sequence for the inverter power devices. Some of these methods are. The zero crossing approach, based on detecting the instant at which the back emf in the unexcited phase crosses zero or reaches a predetermined level. Phase-locked loop technique to lock on to the back emf waveform in the unexcited phase winding during each 60 degree excitation interval. Back emf integration approach, which provides a commutation pulse when the integrated rectified back emf waveform reaches a preset threshold value 2. Position information using the stator third harmonic component. 3. Position information based on detection of the conducting interval of free wheeling diodes connected in antiparallel with the power devices. 4. Position information using the motor parameters, terminal voltages, and currents. The position detection methods based on the measurement of terminal quantities are listed below.. Using motor voltage and currents, synthesis of the flux linkage position signal through which the phase angle of the stator current is controlled. Direct calculation of the rotor position using the motor parameters, terminal voltages, and currents. Position estimation using Kalman filtering. Position information based on Model Reference Adaptive Systems xviiSchemes 1, 2, and 3 are generally used for the PM dc brushless motor with trapezoidal back emf waveforms and 120 degree conduction of the power devices. Techniques