Türk populasyonunda femur distal ucunun cinsiyet ve yön (sağ/sol) ile olan ilişkisi
Gender and aspect of distal femur (Right/Left) in Turkish population
- Tez No: 554831
- Danışmanlar: PROF. AYŞE DERYA ERTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Total diz protezi, cerrahi alanda sık kullanılan bir materyaldir. Doğru protezi kullanabilmek için femur distal uç ölçüleri göz önüne alınmalıdır. Bu çalışmanın amacı femur distal uç ölçülerinin Türkiye popülasyonunda yöne ve/veya cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini saptamak. Böylece yurtdışından ithal edilen diz protezlerinin Türk popülasyonuna en uygun olanını seçebilmede yol gösterebilmektir. Bu çalışmada 138 kuru kemik kullanılarak, öncelikle femurların yönleri belirlendi ve mezura ve 0,01 mm hassasiyette dijital kumpas kullanılarak femurun proksimal ve distal uçlarından 8 parametre ölçülerek cinsiyet tayini yapıldı. Distal uçta 5 parametre (bikondiler genişlik, medial kondil derinliği, lateral kondil derinliği, kondiller arası derinlik ve kondiller arası genişlik) ölçüldü ve bu parametrelerin femurun yönüne ve cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği değerlendirildi. Çalışmada elde edilen verilere göre femur distal uç ölçüleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye populasyonunda da kadında erkekten daha dardır. Femur distal uç ölçüleri yöne göre (sağ/sol) farklılık göstermemektedir. Kafatası yada pelvis ile cinsiyet tayini yapma imkanının olmadığı durumlarda femur, cinsiyet tayini için güvenle kullanılabilir. Ayrıca Türkiye popülasyonunda kadın femur distal uç ölçüleri erkekten daha dar olup Uzak Doğu ve Asya ülkelerinin ölçülerine göre daha genişken, bu ölçüler Kuzey Amerikalılar ile daha yakın değerlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Total knee prosthesis is a frequently used material in the surgery. In order to use the correct prosthesis the distal femur measurements must be considered. The aim of this study is to determine whether the distal femur differs according to aspect and / or gender in Turkish population.Thus, the knee prosthesis imported from abroad can lead the way to choose the most suitable for the Turkish population. Using 138 dry bones in the study, at first aspects of the femurs were determined and eight parametres from femur distal and proximal parts were measured by a metre and digital caliper with 0.01 mm precision for gender determination. Five parametres were measured at the distal part (bicondylar width, depth of medial condyle and lateral condyle, depth and width of between the condyles) to evaluate whether these parameters differ according to femur aspect and gender. According to the results distal femoral sizes narrower than the women in the male Turkish population as well as all over the world. Distal femur measurements do not differ by aspect (right / left). The femur can be safely used for gender determination in cases where there is no possibility of making a sex determination with the pelvis or the skull. In addition, women's and men's measurements of the distal femur in Turkish populations arewider than Far East and Asian populations.These measurements are more similar to the measurements of the North American population.