İki farklı iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme metodolojisinin bir işletmede uygulamalı karşılaştırılması
Comparison of two different occupational health and safety risk assessment methodology in a practical management
  1. Tez No: 554830
  2. Yazar: ACUNER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Her işyerinde çalışma şartlarından ve yapılan işten kaynaklanan çeşitli riskler bulunmaktadır. Bu risklerin ürünü olan kazalar, malzeme kaybına, iş ekipmanlarının hasar görmesine neden olabildiği gibi, şirketlerin en önemli varlığı olan çalışanlarının yaralanmalarına, hastalanmalarına, uzuvlarını kaybetmelerine hatta ve hatta ölümlerine de neden olabilir. İş kazalarının yaşanmaması için bu risklerin en kısa zamanda belirlenip analiz edilmeleri ve sonrasında da bu risklere karşı gerekli önlemlerin alınması gerekir. Risklerin analiz edilmesinde birtakım yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bir mermer fabrikasında, tespit edilmiş 22 adet tehlike kaynağı, Risk Değerlendirme Yöntemlerinden 3T ve Fine&Kinney Risk analizi yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiş ve çıkan sonuçlar karşılaştırılmış, ayrıca yöntemlerin kullanılabilirliği, kullanımdaki basitliği, uygulanabilme çerçevesi, sonuçların gerçekle örtüşüp örtüşmediği araştırılmıştır. Analizler sonucu karşılaştırılma yapılan iki yöntem de bir işyeri için tek başına yeterli görülmemiştir. 3T Risk değerlendirme yönteminin kullanım açısından daha kolay olduğu ve modüller içermesi sebebiyle herkes tarafından rahatça uygulanabileceği, Fine&Kinney risk değerlendirme yönteminin ise kullanacak ekibi deneyimli ve ulusal mevzuata hâkim bir kişinin yönlendirmesi gerekliliği, olasılıkların tahmin edilmesinin zorluğu da kullanımını zor kıldığı sonuçlarına varılmıştır. Kullanıcılar, yöntemlerin sonuçlarının ortaya çıkaracağı kaynak kullanımı konusunu iyi irdelemeleri gerektiği, maliyet ve insan sağlığı optimizasyonunu çok iyi tespit etmeleri gerekliliği bir başka sonuç olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In all workplaces, there are various risks due to working conditions and the work done. Accidents which are consequences of these risks, may cause loss of materials or damages on work equipment. Even, these accidents may cause diseases, loss of limbs or even death of workers who are the most important wealth of companies. In order to prevent occupational accidents, these risks should be specified, analyzed as soon as possible, and then essential precautions should be taken. Some methods are used while analyzing risks. In this study, 22 identified sources of danger in a marble factory were evaluated by using risk analysis methods 3T and Fine&Kinney and results were compared. Besides, usability, ease of use, applicability and correspondence with reality of methods were investigated. As a result of the analyzes, both compared methods found insufficient separately. It is concluded that, because 3T risk evaluation method is easier to use and has modules, it can be performed easily by everyone. It is also concluded that while Fine&Kinney risk evaluation method is used by a team, guidance of an experienced person who has a command of the national legislation is needed and beacuse the possibilities are hard to guess, the method is diffucult to use. Another conclusion is the users necessity of a good examination of resource utilization which is a result of the methods, also determiniation of the optimization of the expenditure&man.