Pet terapinin tip 1 diyabetli çocuklarda insülin uygulaması sırasında oluşan ağrıya etkisi
The effect of pet therapy in children with type 1 diabetes on pain that occurs during insulin application.
  1. Tez No: 554833
  2. Yazar: CANSU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yıldırım, C. (2018). Pet Terapinin Tip 1 Diyabetli Çocuklarda İnsülin Uygulaması Sırasında Oluşan Ağrıya Etkisi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Araştırma, pet terapinin tip 1 diyabetli çocuklarda ilk insülin uygulaması sırasında oluşan ağrıya etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel (randomize olmayan gruplarda son test kontrol gruplu) bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk endokrin servisine, Nisan 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran 7-15 yaş arasındaki yeni tip 1 diyabet tanısı almış çocuklar oluşturdu. Örneklemini ise araştırmanın yapıldığı tarihlerde seçim kriterlerine uyan, yeni tanı almış tip 1 diyabetli toplam 60 (pet terapi=30; kontrol=30) çocuk oluşturdu. Araştırma bulguları, Bilgi Formu, Uygulama Kayıt Formu, Görsel Analog Skala/Visual Analog Scale (VAS), Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği-Revize Edilmiş/Facies Pain Scale-Revised (FPS-R) kullanılarak elde edildi. Veriler pearson ki-kare testi, t testi, Kolmogorow-Smirnow testi, Wilcoxon Signed Rank testi, Mann Whitney U testi ve ICC analizi ile değerlendirildi. %5 alfa hata payı ile yapılan güç analizinde çalışmanın gücü %99,9, etki büyüklüğü 1.36 (büyük etki) olarak bulundu (G*Power 3.1.9.2).
Özet (Çeviri)
Yıldırım, C. (2018). The Effect of Pet Therapy in Children With Type 1 Diabetes on Pain that occurs during Insulin Application. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Pediatric Nursing. Master's Thesis. Istanbul. This study was conducted as a quasi-experimental (with a final test control group in non-randomized groups) design to determine the effect of pet therapy in type 1 diabetic children on pain that occurs during first insulin application. The population of the study consisted of children aged between 7-15 years who applied to the Child Endocrine Service at the Istanbul Univesity School of Health Sciences Kanuni Sultan Süleyman Education and Research Hospital between, April 2017 and December 2017. On the other hand, the sample consisted of a total of 60 (pet therapy=30; control=30) children with newly diagnosed type 1 diabetes who met the selection criteria at the time of study. The research findings were obtained using the Information Form, Application Registration Form, Visual Analogue Scale (VAS), Faces Pain Scale-Revised (FPS-R). Data were analyzed using Pearson Chi-square test, t test, Kolmogorow-smirnow test, Wilcoxon Signed Rank test, Mann Whitney U test and ICC analysis. In power analysis with 5% alpha error margin, the power of the study was found 99,9%, effect size was found 1.36 (large effect) (G*power 3.1.9.2).