Mine-to-mill optimisation for increased throughput and profitability
Tesis verimliliğinin arttırılması amacıyla delme-patlatma optimizasyonu
  1. Tez No: 554849
  2. Yazar: STEPHEN CHANDA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MELİH İPHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sentinel Madeni (Kalumbila Madeni olarak da bilinir), First Quantum Minerals'e ait ve Kuzey-Batı Zambiya eyaletindeki Solwezi kasabasıdan yaklaşık 150 km uzaklıktaki Kalumbila şehrinde Kalumbila Minerals Limited tarafından işletilen büyük ölçekli bir bakır ocağıdır. Delme-patlatma ve zenginleştirme işlemlerinin performansını arttırmak amacıyla söz konusu bakır madeninde ocaktan-tesise (M2M) olarak adlandırılan bir optimizasyon çalışması yapılmıştır. Madencilik faaliyetleri ile cevher hazırlama süreçlerinin birbiri ile ilişkili olmasından dolayı her bir sürecin performansı bir diğerini etkilemektedir ve bu iki süreç birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır. Ocaktan-tesise optimizasyon çalışması, madencilik faaliyetleri ve cevher hazırlama işlemlerinin performanslarını arttırmak amacıyla bu süreçlerin birbirleriyle ilişkili olan aşamalarını optimize etmek için bu iki süreci birbirine bağlamaktadır. Bu araştırmada, kapsamlı bir bilimsel ve mühendislik yöntembilimi kullanılmıştır. Bu yöntembilim, ocaktan-tesise stratejileri hakkında bilgi sahibi olabilmek amacıyla karşılaştırmalı değerlendirme çalışmalarını içermektedir. Ayrıca, maden yatağının jeolojik oluşumunu anlayabilmek amacıyla cevher karakterizasyonu yapılmış ve cevher yatağı farklı cevherleşme zonlarına ayrılmıştır. İncelenen bakır ocağında, sorunların neden kaynaklandığını ve bu sorunlara karşı alınabilecek önlemlerin belirlenebilmesi amacıyla cevher zenginleştirme tesisindeki ufalama devresi ile ilgili bir inceleme yapılmıştır. Bu ilk aşamada elde edilen sonuçlar; optimum kırma-eleme için gereken P80 değeri dikkate alınarak, delme parametrelerini optimize eden parçalanma modellerini geliştirmek amacıyla kullanılmıştır. Optimize edilmiş delme tasarımının uygulanması sonucunda meydana gelecek parçalanmanın tahmininde Kuz-Ram, Kırılmış Zon ve Swebrec Modelleri kullanılmıştır. Her bir P80 değeri için spesifik kırma enerjisini tahmin etmek için Morrel tarafından önerilen model kullanılmıştır. Son olarak, önerilen değişikliklerin uygulanması durumunda karşılaşılabilecek kazanç veya zararın parasal değerinin belirlenmesi için bir maliyet analizi yapılmıştır. Geliştirilen model; önerilen değişiklikler uygulandığı takdirde, kırıcı ve değirmen veriminde % 13'lük bir artış sağlanacağını ve kırılan ton başına maliyette 0,05 dolarlık tasarruf sağlanacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sentinel Mine (also referred to as Kalumbila Mine) is a large scale copper mine owned by First Quantum Minerals and operated by Kalumbila Minerals Limited in Kalumbila, about 150km from Solwezi town in the North-western province of Zambia. A Mine-to-Mill (M2M) optimisation study was undertaken at the mine in order to enhance the performance of drilling and blasting and the comminution processes. Because the process of mining and mineral beneficiation is interlinked, the performance of the one affects the other, there is need to integrate the operation of the two. M2M links these two processes in order to optimise the combined stages of mining and processing with the aim of enhancing the performance of mining and mineral processing activities. A comprehensive scientific and engineering methodology was used in this research. This included undertaking benchmarking studies to get acquainted with the M2M strategies, and ore characterization to understand the ore geology resulting into dividing the orebody into ore domains. A survey of the comminution circuit in the mineral processing plant was undertaken to identify the sources of bottlenecks and opportunities at the studied copper mine. The results obtained from these initial phases were used to develop fragmentation models that optimised the drilling parameters with respect to the P80 value needed for optimal crushing and milling. The Kuz-Ram, Crushed Zone Model and the Swebrec Model were used to model and predict fragmentation that would result from the optimised drilling pattern. Morrel's model was used to predict the specific comminution energy for each P80 value produced. Finally, a cost analysis was conducted to attach a monetary value to the saving or loss that can be encountered in case of the proposed changes are applied. The developed model showed that if the proposed changes are applied there will be a 13% increase in the crusher and mill throughput and there will be an overall saving of $0.05 per tonne crushed.