Ovacık altın madeni açık ocak delme-patlatma yöntemlerinin kırma-öğütme ünitesinin optimizasyonuna etkisi
- Tez No: 121754
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
r ÖZET Günümüzde cevher hazırlama tesis maliyetlerinin büyük bir kısmım kırma eleme aşamasındaki elektrik, sarfiyat malzemeleri, yedek parça, servis-bakım ve işçilik giderleri oluşturmaktadır. Cevher hazırlama tesislerine sağlan cevher parça boyutlarının istenen özelliklerde olması birincil kırıcıya düşen yükü azaltacak, maliyetleri düşürecek, kapasiteyi arttıracaktır. Bazı özel durumlarda ocaktan belirli parça boyutlarında cevher elde etmek(cevherin değirmenlerde öğütücü ortam olarak kullanılması gibi) cevher hazırlama tesisi için özel önem arz eder. Cevherin patlatılması sonrası elde edilecek parça boyutlarına göre kırma maliyetleri değişmektedir. Bu nedenle kırma maliyetlerini azaltmak için optimum parça boyutun elde edilmesinde doğru deleme teknolojisinin seçimi önemlidir. Bu amaçla Ovacık altın madeni delme patlatma maliyetleri incelenerek, bunun kırma-eleme maliyetlerine oram ve etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Projenin ilk bölümlerini delme ile ilgili mevcut yöntemlerin literatür araştırmaları oluşturmaktadır. Daha sonraki bölümlerde ise Ovacık Altın Maden'inde uygulanmakta olan sistemle karşılaştırılmasının yapılabilmesi amacıyla farklı delme metodlarının arazi koşullarında izlenmesi ile elde edilen maliyetler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today one of the biggest costs in the mineral processing plants is formed by the electricity, consumables, parts, maintenance and labour costs during crushing and screening. Getting a desired particle size fed to the mineral processing plants will mmimize the load of primary crusher, decrease the costs and will increase the capacity. In special conditions getting a specific particle size from the ore(like using ore as a grinder in the mill) has great importance in mineral processing. Crushing costs change according to the particle size obtained from blasting. Because of this reason, it is important to choose the right drilling technology to get an optimum particle size for minimising chruşhing costs. For this reason Ovacık Gold Mine drilling and blasting costs has been observed and it has been tried to determine the ratio and effect of these costs on crushing- screening costs. First chapters of this project includes the literature on drilling methods. To be able to make a comparison with the system used in Ovacık Gold Mine, following chapters gives the costs obtained from feild results of different drilling methods observed.