Güçlü Gröbner tabanlarına genel bir bakış
A general overview on strong Gröbner bases
- Tez No: 554857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada temel olarak Gröbner tabanları anlatılmakta, güçlü Gröbner tabanları ve esas ideal bölgeleri için bir takım uygulamalar ve örnekler sunulmaktadır. Güçlü Gröbner tabanları olarak adlandırılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Gröbner taban hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde gruplar, halkalar, cisimler, polinom halkaları, terim sıralamaları ve Hilbert taban teoremi çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Gröbner tabanı, S-polinomları ve Büchberger Algoritması ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde esas ideal bölgeleri üzerinde güçlü Gröbner tabanları çalışılmış ve son bölümde de sonuç ve öneriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was basically described the Gröbner bases and presented some applications and samples for the strong Gröbner bases and principal ideal domains. The study entitled strong Gröbner bases consists of five parts. General information about the Gröbner bases was given in the first section. In the second section, groups, rings, fields, polynomial rings, term orders and Hilbert basis theorem were studied. In the third section, Gröbner bases, S-polynomials and Buchberger Algorithm were investigated in detail. In the forth section, the strong Gröbner bases over principal ideal domains were examined, and the results were evaluated in the last section.