Refahiye Dumanlı Ormanı (Erzincan) trombidioıdlerinin (Acari) sistematik yönden incelenmesi ve habitat tercihleri
Habitat preferences and systematic of trombidiioid (acari) in Refahiye Dumanlı Forest (Erzincan)
- Tez No: 554884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SEVSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; Refahiye ilçe merkezinin hemen yakınından başlayan Dumanlı Ormanının batı ve güney-batı doğrultusu boyunca toplanan kadife akarları (Trombidioidea) ve bu canlıların habitat istekleri incelenmiştir. Bu kapsamda; Mayıs-Kasım ayları arasında toplam 16 kez araziye gidilmiş, farklı özellikteki lokalitelerden numuneler alınmış ve Berlese yöntemiyle laboratuvar ortamında toprak içerisindeki akarlar ayıklanmıştır. Elde edilen trombidioid akarlar sistematik açıdan incelenmiş ve türlerin, yaşam alanları ile belirli ekolojik parametreler kullanılarak ekolojik istekleri ortaya konmuştur. Bu veriler, elde ettiğimiz farklı cins ve türler ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta beş familyaya ait 19 tür elde edilmiştir. Tüm türler çalışma alanından ilk kez verilmiştir. Johnstoniana errans (Johnston, 1852) ve Trombidium mediterraneum (Berlese, 1910) larvaları ilk defa ülkemizden verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; velvet mites (Thromboidioidea), collected along the west and south-west direction of the Dumanlı Forest, starting from the immediate vicinity of the Refahiye district center and their ecological requirements were examined. In this context; a total of 16 fieldwork carried out between May and November, samples were taken from localities of different characteristics, and mites are extracted from soil in a laboratory environment by Berlese funnel. Habitats and ecological requirements of these species have been demonstrated by using specific habitat parameters. These data were compared with the different genera and species we obtained. As a result, 19 species belonging to five families were obtained. The larvae of Johnstoniana errans (Johnston, 1852) and Trombidium mediterraneum (Berlese, 1910) were given from our country for the first time and the others are newly collected from this area.