Gömülü sistem tabanlı mini jel elektroforez sistemi tasarımı ve uygulaması
Design and application of mini gel electrophoresis system based on embedded system
  1. Tez No: 554883
  2. Yazar: İSMAİL MERSİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REŞİT KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
DNA, RNA ve Protein molekülleri gibi yüklü makromoleküllerin bir elektrik alan içerisinde (-) ve (+) yüklü kutuplar arasında bir kutuptan diğerine doğru hareket ettirilerek ayrıştırılması yöntemine elektroforez denir. Klasik elektroforez işleminde güç kaynağı, UV-LED transillüminatör ve jel görüntüleme için kullanılan cihaz ve malzemeler, süreç kontrolü, süreç sonunda jelde oluşan bandların yoğunluk ve baz çifti hesabı gibi işlemler birbirinden ayrı işlemler olarak ve deneyi yapan kişiler tarafından yapılmaktadır. Kişi ve ortamdaki dış etmenler analizlerdeki hassasiyeti düşürebilmekte ve sonuçlar üzerinde hatalara neden olabilmektedir. Bu hataları en aza indirerek analiz hassasiyetini arttırmak için, kullanılan cihazların işlem sırasına göre çalışabilmesi ve hesaplama işlemlerin otomatik olarak bir mikroişlemci ve mikrodenetleyici arabirimleri tarafından yapılabilmesini sağlayan gömülü sistemlerden faydalanılmaktadır. Bu tez çalışması güncel gömülü sistem teknolojileri kullanılarak geliştirilen mini jel elektroforez sistemi ile ilgili yapılan tasarım ve uygulama çalışmalarını içermektedir. Elektroforez işlemi süresi içerisinde güç kaynağı voltaj değerinin ayarlanarak sabitlenmesi, güç kaynağının çalışma süresi, süre sonunda jelin altındaki UV-LED transillüminatör çalıştırılarak jel görüntülerinin kamera yardımıyla, Python programlama dilinde geliştirilen gömülü sistem arayüzü kontrolü ile elektronik ortama alınması ve sonrasında baz çiftlerinin bulunduğu bandların belirlenmesinde uygulanabilir ve verimli sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Bunlara ek olarak gömülü sistem tabanlı mini jel elektroforez sistemi (GSTMJES-Mini Gel Electrophoresis System Based Embedded System-MGESBES) ile laboratuvar ortamında uygulanan jel elektroforez işleminin kontrol hassasiyeti ve işlem doğruluğu ile band belirleme ve baz çifti sayılarının ölçümündeki hataların azaltılabildiği gözlenmiştir. Ayrıca bu tez çalışmasında; laboratuvar ortamında yapılacak analizlerin daha hızlı, kesin ve kolaylıkla sonuçlanmasına ve değerlendirilmesine yardımcı olmak için yapılan deneysel çalışmalar belirtilmektedir. Elektroforez işlemi sürecinde kullanıcı arayüzü ile anlık bilgi alma, işlem sonunda jele UV-LED ışığı uygulayıp band görüntüsü elde etme ve süreç sonunda band görüntülerinin otomatik olarak elektronik ortama aktarımı sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The method of separating charged macromolecules such as DNA, RNA and Protein molecules in an electric field by moving them from one pole to another between (-) and (+) poles is called as electrophoresis. In the classical electrophoresis process, power supply, UV-LED transilluminator and devices used for gel imaging, process control, density and base pair calculation of bands formed in the gel at the end of the process are carried out by the users. External factors by the userd and the environment can reduce the sensitivity in the analysis and the errors can cause on the results. In order to minimize these errors, embedded systems are used to increase the accuracy of the analysis, allowing the devices used to operate according to the process sequence and the calculation processes can be performed automatically by a microprocessor and microcontroller interfaces. This thesis includes studies on design and applications of mini gel electrophoresis system developed by using current embedded system technologies. Practicable and efficient results has been observed within fixing the power supply voltage value during the electrophoresis process, operating time of power supply, with the help of the camera of the gel images by running the UV-LED transilluminator at the bottom of the gel and at the end of the time, taking images to the digital media with embedded system interface control that developed in Python programming language, and then, in determining the bands with base pairs. In addition, the control accuracy and process accuracy of the gel electrophoresis applied by the embedded system-based mini gel electrophoresis system (GSTMJES-Mini Gel Electrophoresis System Based Embedded System-MGESBES) have been observed to reduce the errors in measuring band and base pairs. MGESBES is a system that can be developed with low power consumption and updateability, which are the obvious functional features of the embedded system. Also in this thesis; Experimental studies have been conducted to assist in faster, more accurate and easier evaluation and evaluation of laboratory analyzes through the designed embedded system control software, microprocessor, user interface, remote access and software development features. In the process of electrophoresis process, it is provided to get instant information with the user interface, by applying UV-LED light to the gel at the end of the process and to obtain band image and to transfer the band images to the digital media at the end of the process.