Demiryolu araçları için bir titreşim ölçüm uygulaması
A vibration measurement application for the railway vehicles
  1. Tez No: 554887
  2. Yazar: SERKAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Demiryolu araçları için bir titreşim ölçüm uygulaması konulu tez çalışmasında, ivmeölçer sensörü ile titreşim esnasında oluşan 3 eksendeki ivme değerleri ölçülmüş, elde edilen ivme değerleri veri kayıt dosyalarına kaydedilmiştir. Ayrıca ölçülen ivme değerleri kullanılarak gerçek zamanlı olarak ivme-zaman grafikleri çizdirilmiştir. İvmeölçer sensöründen elde edilen ivme değerleri kablosuz haberleşme ile internet üzerinden hedef bilgisayara aktarılmıştır. Bu çalışmada ivmeölçer olarak MPU6050 ivme sensörü kullanılmıştır. MPU6050 ivme sensörü tercih edilmesinin sebebi; MPU6050'nin yaygın olarak kullanılıyor olması ve işlemciler ile haberleşme arayüzüne sahip olmasıdır. MPU6050 ivme sensöründen gelen verilerin okunmasında Arduino Mega2560 İşlemcisi kullanılmıştır. Ölçülen ivme değerlerinin kablosuz olarak hedef bilgisayara aktarımı için ESP32 İşlemcisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acceleration values at 3 axes are measured and these acceleration values are saved to data files in a vibration measurement application for the railway vehicles subjected thesis. Also, real time acceleration-time graphics are drawn by using measured acceleration values. Acceleration values, which are obtained by accelerometer sensor, are sent to target computer by using wireless communication via internet. MPU6050 acceleration sensor is used as accelerometer in this study. The purposes of choosing MPU6050 acceleration sensor are MPU6050 is commonly used and has communication interface with processors. Arduino Mega2560 processor is used in data reading which comes from MPU6050 acceleration sensor. ESP32 processor is used for sending measured acceleration values to target computer as wireless.