Social implications of the modernist urbanism: Islamabad master plan by doxiadis
Modernist planlamanın toplumsal içerimleri: Doxiadis tarafından hazırlanan İslamabad anaplanı
  1. Tez No: 554895
  2. Yazar: MAHEEN ABBASI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Pakistan'ın yeni başkenti olan İslamabad'ın oluşumu, 'modernite'yi gerçekleştirme tutkusu ile postkolonyal devletin egemen iktidar tarafından benimsetilmiş olan siyasal kararlara borçludur. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde şehircilik ve mimaride işlevselci kaygıları geçerli kılan yeni ideolojik bakış açısı savaş sonrası gelişmeci söylem ile karışmıştır. Bu dönemdeki birçok planlı başkent şehircilikteki modernist görüşü güçlendirmiştir. Bunlar arasında İslamabad (1959-1963), modernist eğilimleri mimariden kentsel tasarım ve planlamaya her düzeyde sergilemiş önde gelen ulusdevlet başkentlerinden biridir. Bu tez, Yunan mimar ve şehirci C.A. Doxiadis (1913-1975) tarafından 'geleceğin kenti' kavramı temelinde tasarlanan İslamabad projesinin tasarımcı tarafından benimsetilen mekansal yapı ve şehircilik düşünceleri çalışılarak mekansal yorumu ve bağlamsallaştırılmasıdır. Araştırma, o dönemde Pakistan'ın kentsel gelişim gereksinimleri ile ilintili olarak Doxiadis'in mirasını irdelemeyi amaçlamaktadır. Doxiadis'in 'insan yerleşimleri bilimi' anlamına gelen 'Ekistics' kuramı, geleceğin en uygun kentsel yerleşimine gerek duymaktaydı. Planlama modelleri olan 'dynalopis' ve 'ecumenopolis' temel ilkeler olarak önerilmekte ve Doxiadis tarafından İslamabad projesinde uygulanmaktadır. Tez, bu bağlamda modernist şehirciliğin toplumsal içerimlerini çözümleyerek söz konusu tasarım yaklaşımının sonuçlarını ve postkolonyal ulus inşası ve modernleşmesi gündemi ile toplumun iktidar dinamiklerinin nasıl etkilendiğini araştırmaktadır. Şehircilik bakış açısı ile, bir başkent olarak İslamabad'daki mekan ve iktidar ilişkisini araştırarak kuramın kılgıya nasıl çevrildiğini açımlamakadır. İslamabad'ın planlanmasındaki modern şehircilik ilkelerini uygulanması katı bir toplumsal bölgeleme ve yalıtım ile sonuçlanmıştır. Araştırma, Doxiadis'in şehircilik yaklaşımını yorumlamakta ve Pakistan'ın geleneksel toplumunun modern planlama ile nasıl etkilendiği üzerine eleştirel bir bakış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The creation of Pakistan's new capital city, Islamabad is indebted to political decisions imposed by ruling bodies of a post-colonial state, with the ambition to pursue 'modernity'. In the aftermath of the Second World War, the new ideological outlook which prevailed the functionalist concerns in urbanism and architecture is entangled with post-war development discourses. Many planned capital cities during this time reinforced the modernist notion of urbanism. Among them, Islamabad (1959-1963) is one of the prominent nation-state capitals which exposes the modernist tendencies at all levels from architecture to urban design and planning. This thesis is an interpretation and historical contextualization of Islamabad project which was designed by the Greek architect and urbanist C.A. Doxiadis (1913-1975) based on his notion of 'a city of the future', studying it in terms of spatial assemblage and urbanistic ideas imposed by the foreign designer. The research aims to examine the legacy of Doxiadis in relationship to the urban development needs of Pakistan during that time. In Doxiadis' theory of 'Ekistics', 'science of human settlements' is required for developing an optimum urban settlement of the future. Planning models of 'Dynapolis' and 'ecumenopolis' are the main principles proposed and applied by Doxiadis in Islamabad project. The thesis studies the consequences of this design approach and how it is influenced by power dynamics of a society with post-colonial agendas of nation building and modernization, by analyzing the social implications of modernist urbanism. Through the urbanistic lens, it explores the translation of theory to practice by studying the relationship between space and power in Islamabad as a capital city. The implementation of the principles of modern urbanism in master planning of Islamabad resulted in strict social zoning and segregation of the city. The research evaluates the urbanistic approach of Doxiadis and provides a critical perspective on how it influenced Pakistan's traditional society in space.