Exploring the antecedents of entrepreneurial intentions an examination of global entrepreneurship monitor data
Girişimcilik amaçlarının öncüllerini keşfetme: Küresel girişimcilik izleme verilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 554896
  2. Yazar: DANİEL GEORG SCHULZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN AYGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yeni ve yenilikçi firmalara olan istek, girişimcilerin iş yarattıkları ve ekonomiyi bir çırpıda destekledikleri ileri sürülerek daha da artmaktadır. Bu çalışma, işsizliğin ve algılanan fırsatların ve yeteneklerin girişimcilik niyetleri üzerindeki etkilerini incelemektedir; oysa bu alandaki çoğu araştırma girişimci aktiviteyi bağımlı değişken olarak kullanmış ve çelişkili sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Amaç, fiili faaliyet yerine niyetlerin kullanılmasıyla çizilebilecek daha doğrudan bir ilişkiyi kullanmak Özellikle bu çalışma işsizlik ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Global Girişimcilik Monitöründen ve Dünya Bankası'ndan 92 ülke ve 2003 ile 2018 arasındaki yıllar için çoklu doğrusal regresyon verileri kullanılarak analiz yapılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, işsizlik oranlarının girişimcilik niyetleriyle pozitif ilişkili olduğunu ve dolayısıyla algılanan fırsat ve yetenek seviyelerinin arttığını göstermektedir. Sonuçlar, girişimcilik niyetlerinin itici güçlerinin çeşitli olduğunu göstermekte ve politika yapıcıların girişimciliği teşvik etme ve ekonomik kalkınmayı oluşturma çabalarında kendilerine destek olmak üzere gerekli içgörüleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The calls for new and innovative firms are growing louder, claiming entrepreneurs create jobs and boost the economy at the same time. This study examines the effects of unemployment and perceived opportunities and capabilities on entrepreneurial intentions. Previously, most research in this field focused on entrepreneurial activity instead and yielded contradicting outcome. The aim is to make use of the more direct relationship that can be drawn by employing entrepreneurial intentions instead of actual activity. Specifically, this study focuses on the relationship between unemployment and entrepreneurial intentions. Data from the Global Entrepreneurship Monitor and the World Bank for 92 countries and for the years between 2003 and 2018 are analyzed by conducting a multiple linear regression. The findings of this study show that unemployment rates are positively related to entrepreneurial intentions and so are increasing levels of perceived opportunities and capabilities. This study offers a new perspective on the discussion of the relationship between unemployment and entrepreneurship. The results indicate that the drivers of entrepreneurial intentions are numerous and yield relevant insights for policymakers to support them in their efforts to promote entrepreneurship and spur economic development.