Frantz Fanon in the context of colonial discourse
Kolonyal söylem bağlamında Frantz Fanon
  1. Tez No: 554927
  2. Yazar: ÖMER FARUK UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT MOLLAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezin amacı, kolonyal söylemin tarihsel kurulma sürecini ve kolonyal söylem literatürünü araştırmak ve kolonyal söylemin sonuçlarını Frantz Fanon fikriyatı bağlamında tartışmaktır. 16. yüzyılda başlayan sömürgecilik, bölgeleri, kıtaları ve toplulukları yalnızca ekonomik, politik ve askeri açıdan değil aynı zamanda kültürel ve psikolojik olarak da etkilemiştir. Bu bağlamda sömürgecilik bir üstünlük söylemi geliştirerek, sömürgeleri az gelişmiş, aşağı, vahşi, barbar veya insanlık dışı gibi aşağılayıcı söylemlerle kategorize etmiştir. Avrupamerkezci, oryantalist ve ırkçı bakış açılarından etkilenen kolonyal söylem, sömürgeciliğin hız kazandığı 19. yüzyılda sistematik bir anlatıya dönüşmüştür. Bu bağlamda, sömürgeciliğin meşrulaştırıcı gücü olan kolonyal söylem, askeri, politik ve ekonomik etkiler kadar ciddi psikolojik travmalara da neden olmuştur. Bu travmaların bir sonucu olarak, sömürgeleştirilmiş insanlar kendilerini yetersiz görmeye başlamışlar ve sömürgecinin ''efendi'' rolünü içselleştirmeye çalışmışlardır. Cezayir'deki sömürgeciliğin söylemsel, ideolojik ve psikopatolojik sistematik şiddetini inceleyen Frantz Fanon, sömürgeleştirme süreci sırasında ve sonrasında sömürgeleştirilmiş insanları etkileyen aktivist ve eleştirel bir düşünürdür. Bu bağlamda Fanon, sömürgeciliğin psikolojik ve zihinsel etkilerini gösteren psikanaliz çalışmaları yapmıştır. Kolonyal söylemin yıkıcı ve yabancılaştırıcı etkisini sömüren-sömürülen bağlamında ele alan Fanon, sömürgeci sistemin girift ilişki ağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the historical formation process of the colonial discourse and literature of the colonial discourse and to discuss the results of colonial discourse in the context of Frantz Fanon's idea. The colonialism, which began in the 16th century, influenced the regions, continents and communities all over the world not only in terms of economic, political and military but also culturally and psychologically. In this respect, colonialism developed a discourse of supremacy and categorized the colonies with the pejorative discourse such as underdeveloped, inferior, savage, barbarian or unhuman. Colonial discourse was transformed into a systematic narrative in the 19th century, when colonialism gained speed. The discourses of Eurocentrism, orientalism and racism provided legitimacy to colonialism. In this context, colonial discourse, which is the legitimizing power of colonialism, has caused serious psychological traumas as much as military, political and economic effects. As a result of these traumas, the colonized people began to see themselves as inferior and tried to internalize the master role of the colonizer. Analyzing the discursive, ideological and psychopathological systematic violence of colonialism in Algeria, Frantz Fanon is an activist and critical thinker who influences the colonized people during and after the decolonization process. In this context, Fanon conducted psychoanalysis studies showing the psychological and mental effects of colonialism. Addressing the destructive and alienating effect of colonial discourse in the colonizer-colonized context, Fanon revealed the intricate relationship of the colonial system.