Obstrüktif uyku apne ve uykuyla ilişkili hipoksemi hipoventilasyon sendromluhastalarda arteriyel kan parsiyel CO2 basıncı ile transkutanöz CO2 izlemininkarşılaştırması
Comparison of partial pressure of carbon dioxide inarterial blood and transcutaneous carbon dioxidemonitorizaiton in patients with obstructive sleep apneaand sleep related hypoventilation/hypoxemia syndromes
  1. Tez No: 555011
  2. Yazar: AYŞE COŞKUN BEYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KADRİ ÇIRAK, DOÇ. DR. ZEYNEP ZEREN UÇAR HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Uyku laboratuvarlarında kapnograf ile CO2 monitörizasyon kullanımıyla ilgili az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS) ve Uykuyla ilişkili hipoksemi-hipoventilasyon sendromu (UHHS) tanılı hasta grubunda transkutanöz yol ile ölçülen tcCO2 değerinin kan gazı ile ölçülen PaCO2 değerleri ile korelasyonunu araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Polisomnografi (PSG) ile OSAS ve UHHS tanısı alan ve bilevel pozitif hava yolu basıncı (BiPAP) tedavi endikasyonu olan hastalar prospektif olarak çalışmaya alındı. Hastalardan PSG öncesi, sonrası ve manuel BiPAP titrasyonu öncesi ve sonrası toplam 4 kez arteriyel kan gazı örneği alındı ve hastaların PaCO2 düzeylerine bakıldı, eşzamanlı olarak tcCO2 monitörizasyonu ile CO2 ölçümü yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 18'i OSAS ve KOAH, 12'si OSAS ve Obezite hipoventilasyon sendromu (OHS) tanılı toplam 30 uykuyla ilişkili solunum bozukluğu hastası (UİSB) dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: There is limited number of studies conducted on the use of capnography for CO2 monitorization in sleep laboratories. In this study, it was aimed to investigate the correlation between the CO2 value measured by transcutaneous carbon dioxide (tcCO2) monitorization and partial pressure of carbon dioxide (PaCO2) levels measured with arterial blood gas analysis in patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and Sleep-related hypoventilation/hypoxemic syndromes (SRHHS). Materials and Methods: Patients with bilevel positive airway pressure (BiPAP) treatment indication who were diagnosed with OSAS and SRHHS via polysomnography (PSG), were prospectively included in the study. Four arterial blood gas analyses were conducted from all participants (preand post-PSG, before and after manual bi-level positive airway pressure titration) in order to find PaCO2 levels against tcCO2 monitorization. Results: Totally 30 patients with sleep-related respiratory disease (SRRD), consisting of 18 patients with OSAS and COPD, and 12 patients with OSAS and obesity hypoventilation syndrome (OHS), were included in the study.