'Turgut Cansever'in Sivas Kaleardı Mahallesi Projesi'nin incelenmesi'
'Investigation of Turgut Cansever's Sivas Kaleardı Neighborhood Project'
  1. Tez No: 555019
  2. Yazar: MERYEM SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sivas, birçok Anadolu medeniyetine ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin gerek resmi gerek sivil mimarisini günümüze kadar aktarmayı başarabilmiş nadir şehirlerden bir tanesidir. Çalışma sahasında gözlenen ana öge Sivas Kalesi'dir. Günümüzde sadece kalenin sur izleri algılanabilmektedir. Kalenin alt eteğinde gelişme gösteren tarihi Kaleardı Mahallesi'nin geleneksel konutları ise zamanla bilinçsiz bir şekilde yıkılmış veya terk edilmiştir. Bu tez çalışması, bilge Mimar Turgut Cansever'in 1996 yılında Sivas Belediyesi'nin daveti üzerine geldiği Sivas'ın Kaleardı Mahallesi için hazırlamış olduğu özgün projenin şehircilik ve mimarlık yönünden önemini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan bu proje, Kaleardı Mahallesi'nde bulunan tarihi Sivas evlerine ait örneklerin ve Osmanlı şehir dokusunun korunmasına yönelik özgün bir çalışmadır. Turgut Cansever'in hazırlamış olduğu projenin ana fikri, kültürel mirası mevcutta kalan örnekleriyle birlikte muhafaza etmek ve Osmanlı mahalle dokusuna uyumlu yeni yapılarla özgün bir konsept geliştirmektir. Cansever projeyi, atalarımızın miras niteliğinde bırakmış olduğu mahalle dokusunu tarihsel bağlarından koparmadan ve çağdaş mimariyi de yok saymadan birbirini tekrarlayan biçimsel formlar yerine kendine özgü yorumlarıyla ele almıştır. 1997 yılında Sivas Belediyesi tarafından hazırlatılan proje, resmiyet kazanmasıyla birlikte yaklaşık 20 yıl boyunca birçok sebepten ötürü uygulamaya geçirilememiştir. Başından beri projenin içerisinde yer alan Emine Öğün (kızı) ve Mehmet Öğün tarafından 2017 yılında, hazırlanan ilk projenin ana fikrine sadık kalınarak proje üzerinde revizyon işlemi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sivas is one of the rare cities that has hosted many Anatolian civilizations and it has been able to transfer both formal and civilian architecture to present day. The main item observed in the working area is the Sivas Castle. Today only the fortification wall tracks of the castle can be perceived. Traditional housing of the historical Kaleardı Neighborhood which developed at the lower skirt of the castle were destroyed or abondened in time. This thesis study was prepared in order to reveal importance of the original Project prepared by the wise architect Turgut Cansever for the Kaleardı Neighborhood of the Sivas, where he arrived at the invitation of Sivas Municipality in 1996, in terms of urbanism and architecture. This project is a genuine study aimed at preserving the instances of the historical Sivas houses in the Kaleardı Neighborhood and the Ottoman urban texture. The main idea of the project prepared by the Turgut Cansever is to keep the cultural heritage together with the existing instances and to develop a genuine concept with new buildings coherent with the Ottoman neighborhood texture. Cansever tackled the project in his distinctive remark instead of repeating formal forms, the texture of the neighborhood that our ancestors left inheritance without breaking historical ties and ignoring contemporary architecture. The project which was prepared by the Sivas Munucipality in 1997, although it was formalized it could not be implemented for many reasons for almost 20 years. The revision process was carried out on the project by Emine Öğün (daughter) and Mehmet Öğün who are in the project since the beginning adhering to the main idea of the first project in 2017.