Bazı gazlı içecekler ve içme sularının kimyasal bileşimi üzerinde araştırmalar
Researches on the chemical composition of drinking waters and some fizzy drinks
  1. Tez No: 1208
  2. Yazar: MEHMET ALİ ERBAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. LÜTFÜ GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Ill ÖZET Yüksek lisans Tezi BAZI GAZLI İÇECEKLER VE İÇME SULARININ KİMYASAL BİLEŞİMİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR M.Ali ERBAHADIR Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ürünleri Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ö. Lütfü GÜRSES 1987, Sayfa: 30 Jüri: Doç. Dr. Ö. Lütfü GÜRSES Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof.Dr. Bekir CEMERO?LÜ Bu araştırmada tonik tipi içecekler, maden suyu sodaları ile içme suları içerdikleri komponent- ler bakımından kalite kriterlerine de yönelik olarak incelenmişlerdir. Bu içeceklerin belirli spesifikas- yonlarda olması gerektiğinden, tonik tipi içecekler içerdikleri kinin ve asitlik, maden suyu sodaları içerdikleri mineral maddeler, içme suları ise içer dikleri bazı çözünmüş tuzlar bakımından Özellikle incelenmiştir. Analizler uygun laboratuvar şartla rında gerçekleştirilmiş ve örnekler ışık, sıcaklık, nava gibi dış etkenlere karşı muhafaza edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tonikler, maden suyu sodaları, içme suları, gazlı içecekler ve bileşimleri.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES OH THE CHEMICAL COMPOSITION 03? DRINKING WATERS AND SOME PIZZÎ DRINKS M.All ERBAHADIR Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Product Technology- Supervisor : Assoc, Prof «Dr, Ömer Lütfü GÜRSES 1987, Page : 30 Jury : Assoc. Prof.Dr. Ömer Lütfü GÜRSES Prof.Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof.Dr. Bekir CEMEROÖLU In this investigation, tonics, mineral waters and drinking waters were analized in order to determine their components and quality characters. Because these drinks must have certain specifi cations tonics were analized to find out its quinine contents and acidity, mineral waters were analized to determine its mineral contents, also drinking waters were analized to de termine its soluahle salt contents.Analyses were made in appropriate laboratory conditions and samples were protected against external agents as light, heat and air. KEY WORDS : Tonics, mineral waters, drinking waters, fizzy drinks and their composition.