Demiryolunda balastsız (Slab track) ve balastlı üstyapı uygulamalarının maliyet analizi
Cost analysis of Slab track and ballasted superstructure applications in railway
  1. Tez No: 555021
  2. Yazar: FATMA MÜGE KUMRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte ulaşım türleri arasında rekabet gün geçtikçe artmaktadır. Demiryolu ulaşımı tercih sebebi olabilmesi için hız, konfor, ekonomik bakım maliyetleri ve güvenlik gibi kriterleri içinde barındırması gerekir. Hızlanan demiryolu taşıtlarında üstyapı tipleri büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda üstyapı farklılıkları ve yapılması planlanan hatlarda tercih edilen parametreler değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Gaziray Proje kapsamında yapılan demiryolu hatlarında balastlı ve balastsız hat olarak iki farklı tipte üstyapı uygulaması yapılması öngörülmüştür. Hat üzerinde farklı kilometre aralıklarında çoğunluğu balastlı yapılan hattın, bir kısmı balastsız imalat olarak yapılmıştır. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde, demiryollarında balastlı ve balastsız üstyapı özellikleri, tasarım çeşitlerinden söz edilmiştir. Dördüncü bölümünde Gaziray projesi hat inşa üstyapı maliyet analizleri hesapları yapılmıştır. Son bölümde bu analizler sonucunda hat inşa çeşitlerinin avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Demiryolu üstyapısı, balastsız hat, maliyet analizleri, hat tasarımı.
Özet (Çeviri)
Competition is increasing day by day with the developing technology. In order to be preferred for rail transportation, speed, comfort, economic maintenance costs and security criteria must be included. Superstructure types are of great importance for accelerating railway vehicles. In this context, superstructure differences and preferred parameters the planned lines were evaluated. In this study, two different types of superstructure are planned to be used as a ballast and non-ballast line in the railway lines within the scope of Gaziray Project. While most of the line was made with ballast at different mileage intervals, some of it was made as non-ballast. In the second and third sections of this study, which is presented as a master thesis, it is mentioned about the design and types of superstructures with and without ballast in railways. In the fourth chapter, Line building superstructure cost analysis calculations were made in Gaziray project. In the last chapter, the advantages and disadvantages of line construction types were evaluated as a result of these analyzes. Key Words : Railway superstructure, Ballastless track, cost analysis, track design